Rekord Polski podczas Pucharu AZS!

W dniach 17-18 czerwca na obiektach sportowych AWF Biała Podlaska rozegrano I Puchar AZS i XVII Mistrzostwa Polski AZS w podnoszeniu ciężarów. Do walki o miano najsilniejszych przystąpiło 78 studentów z 40 uczelni.

Rywalizacja sportowa stała na bardzo wysokim poziomie a na pomoście zaprezentowała się czołówka reprezentantów Polski. Najliczniejszą grupę reprezentantów do udziału w zawodach zgłosili gospodarze z AWF Biała Podlaska. Silne były też ekipy WSKFiT Pruszków i UHP Częstochowa.

Rywalizację na pomoście rozpoczęły kobiety startujące w 10 kategoriach wagowych. Wyniki uzyskiwane przez zawodniczki wielokrotnie były lepsze od dotychczasowych akademickich rekordów. Udało się poprawić także jeden rekord Polski.

Bardzo ciekawa rywalizacja miała miejsce w kategorii wagowej do 64 kg, gdzie o złoty medal walczyły dwie reprezentantki Polski: Monika Szymanek (studentka pierwszego roku fizjoterapii na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie) oraz Emilia Rechul (studentka drugiego roku na kierunku analityka gospodarcza w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Dziewczyny podnosiły ciężary zbliżone do rekordów życiowych, a lepsza okazała się Emilia, która w dwuboju uzyskała 195 kg (Monika uzyskała 192 kg).

W rywalizacji kategorii wagowej do 81 kg nie miała sobie równych zawodniczka gospodarzy – Weronika Zielińska- Stubińska. Studentka pierwszego roku kierunku trener personalny w rwaniu podniosła 101 kg i żeby zostać najlepszą zawodniczką całych zawodów (w punktacji Sinclair’a), musiała podrzucić przynajmniej 121 kg. Tak też zrobiła i to z nawiązką!

Atmosfera podczas zawodów i dobra dyspozycja dnia pozwoliły Weronice podrzucić 128 kg, co jest nowym rekordem kraju w jej kategorii wagowej. Dodatkowo rekord Polski został poprawiony w dwuboju i od soboty wynosi 229 kg. Zdobywczynią pierwszego w historii Pucharu AZS w podnoszeniu ciężarów została zatem zawodniczka AZS AWF Biała Podlaska.

Rywalizacja mężczyzn również stała na bardzo wysokim poziomie. Mistrzem Polski AZS w kategorii wagowej do 81 kg został Piotr Kudłaszyk (AWF Poznań), aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy seniorów. Najlepszy w klasyfikacji Sinclair’a był jednak Marcin Izdebski. Student pierwszego roku na studiach drugiego stopnia bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Przyrodniczo Humanistycznym w Siedlcach w dwuboju uzyskał 344 kg.

– Pierwszy Puchar Polski AZS w podnoszeniu ciężarów przeszedł do historii. Jako organizator cieszę się, że do startu zgłosiło się dużo studentów z całej Polski, co potwierdzapopularność tego sportu w środowisku akademickim. Zawodnicy rywalizowali na wysokim sportowym poziomie, przy bardzo miłej studenckiej atmosferze. Podziękowania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w to wydarzenie – od organizatorów, sędziów, trenerów i zawodników po publiczność, która również dopisała. Osobiście cieszy mnie fakt, że na naszej siłowni padł rekord Polski, który ustanowiła nasza reprezentantka. To nagroda za włożoną pracę i motywacja do organizacji kolejnych zawodów. Może za rok kolejny Akademicki Puchar Polski odbędzie się w Białej Podlaskiej? – podsumowała dr Paulina Szyszka, wykładowca i trener AWF Biała Podlaska.

Zwycięzcy XVII Mistrzostw Polski AZS i I Pucharu AZS w podnoszeniu ciężarów

kobiety
45 kg: Paulina Kudłaszyk (WSBank Poznań, 103 kg
49 kg: Justyna Zawada (AZS UJD Częstochowa), 108 kg
55 kg: Klaudia Luterek (Akademia Zamojska), 156 kg
59 kg: Martyna Komorowska (AWFiS Gdańsk), 150 kg
64 kg: Emilia Rechul (UMCS Lublin), 195 kg
71 kg: Pawlik Natalia (WSZ „Edukacja” we Wrocławiu), 170 kg
76 kg: Karolina Michałek (AWL Wrocław), 166 kg
81 kg: Weronika Zielińska- Stubińska (AWF Biała Podlaska), 229 kg
87 kg: Natalia Fota (UMCS Lublin), 167 kg
+87 kg: Magdalena Pasko (Uniwersytet Rzeszowski), 180 kg

mężczyźni
67 kg: Aleksander Jaworski (UHP Częstochowa), 201 kg
73 kg: Kacper Urban (WSZiA Opole), 261 kg
81 kg: Piotr Kudłaszyk (AWF Poznań), 290 kg
89 kg: Mirosław Dobosz (AWF Biała Podlaska), 277 kg
96 kg: Maksymilian Dorn (Politechnika Warszawska), 292 kg
102 kg: Paweł Szmeja (WSKFiT Pruszków), 325 kg
109 kg: Marcin Izdebski (UPH Siedlce), 344 kg
+109 kg: Olaf Pasikowski (WSZiA Opole), 330 kg

Zobacz komplet wyników.

Paulina Szyszka, foto: AZS AWF Biała Podlaska