Kim jesteśmy?

Akademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce działające nieprzerwanie od 115 lat. Dzięki swojej bogatej historii staliśmy się najbardziej liczną organizacją studencką działającą na polskich uczelniach. Jako stowarzyszenie apolityczne przetrwaliśmy wszystkie zmiany koniunktury i to naszymi największymi gwiazdami byli w przeszłości m.in.

- Halina Konopacka (lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, 1928)
- Waldemar Baszanowski (ciężarowiec, mistrz olimpijski 1964 i 1968, czterokrotny mistrz świata)
- Jacek Wszoła (skoczek wzwyż, mistrz olimpijski 1976, wicemistrz olimpijski 1980).

Dziś AZS to organizacja posiadająca blisko 70 tys. członków zrzeszonych w 165 klubach i trenujących w ok. 2,5 tys. sekcji sportowych. Sympatyków i sprzymierzeńców zjednujemy sobie dzięki uniwersalnym ideom:

"zaszczepianiu zamiłowania do sportu oraz promocji zdrowego i aktywnego stylu życia".

Zrzeszamy ludzi, dla których sport to nie tylko muskularna sylwetka, walka o medale, ale przede wszystkim pasja, dzięki której udaje się robić rzeczy wydawałoby się niemożliwe.

Funkcjonujemy na podstawie statutu, w którym jako główne cele określono m.in. działania na rzecz wolontariatu, osób z niepełnosprawnościami i integracji europejskiej, przeciwdziałanie patologiom i uzależnieniom, a także rozwój świadomości narodowej i kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za losy swojego otoczenia.

Mamy swoje władze, biało-zieloną flagę i godło (gryfa), które jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych znaków. Podstawowa jednostka organizacyjna AZS to kluby uczelniane, które są zrzeszone w 15 Organizacjach Środowiskowych AZS i każda z tych jednostek ma swojego prezesa oraz zarząd, czyli liderów AZS. Mimo rozbudowanej struktury jesteśmy jednak niezwykle sprawni. Duża w tym zasługa także Studiów Wychowania Fizycznego i Sportu, z którymi współpracujemy na bardzo wielu uczelniach (stwarzając m.in. możliwość zaliczania zajęć WF).

Kadencja władz trwa cztery lata, po których odbywa się zjazd. Podczas zjazdu wybierane są nowe władze, wybierany jest Prezes Zarządu Głównego AZS i podejmowane uchwały na kolejny okres działalności. Najbardziej zasłużeni otrzymują zaś godności, odznaczenia i stypendia AZS. Inne wielkie imprezy to nasze sejmiki, szkolenia, uroczyste gale, podczas których nagradzamy najlepsze uczelnie i najlepszych sportowców, oraz bale (bo bawić się też lubimy).

Jednym z filarów naszej działalności jest sport powszechny. Od ponad 60 lat organizujemy Akademickie Mistrzostwa Polski (do 2008 roku nazywane Mistrzostwami Polski Szkół Wyższych), które propagują sport wśród społeczności akademickiej, a najlepszym dają szansę startu na arenie europejskiej. 

AMP
w których udział bierze ponad 15 tys. studentów, to:

około 150

startujących uczelni

ponad 40

dyscyplin

prawie 80

zawodów centralnych
Dochodzą do tego dziesiątki imprez środowiskowych, które pozwalają wyłonić najlepszych w danym regionie i często są zarazem eliminacjami do dalszych etapów mistrzostw.

Upowszechnianie sportu to także Akademicki Puchar Polski (Puchar AZS), który propaguje mniej znane dyscypliny (np. squasha czy rugby7) i poszerza możliwości uprawiania tych bardziej popularnych (np. narciarski AZS Winter Cup, w którym nagrodą jest udostępniany samochód). To również sportowe festiwale, gdzie rywalizację sportową traktuje się z lekkim przymrużeniem oka, oraz wzorowane na ponad półwiecznej Varsoviadzie igrzyska studentów pierwszego roku. To także sporty błotne, papier, nożyce i kamień, paralotnie, zumba, smocze łodzie, lacrosse i praktycznie wszystkie możliwe formy aktywności, którymi zainteresują się członkowie AZS.

Naszą ofertę kierujemy również do:

- młodzieży szkolnej (Od młodzika do olimpijczyka)
- licealnej (Z SKS-u do AZS-u)
- seniorów (Senioriada)
- osób z niepełnosprawnościami.

To dla nich w 2016 roku rozpoczęliśmy doceniony przez Komisję Europejską cykl Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS, który ciągle powiększa się o nowe dyscypliny.

Wizytówką AZS jest sport kwalifikowany.

Zawodnicy AZS są gwiazdami światowego sportu i sięgają po najwyższe laury w czasie najważniejszych imprez, stanowiąc średnio ok. jednej trzeciej składu osobowego polskich reprezentacji (niektóre, np. w szermierce, tworzą niemal w całości). Medale zdobywamy na wszystkich najważniejszych zawodach, z mistrzostwami Europy, świata i igrzyskami olimpijskimi włącznie (reprezentanci AZS wywalczyli lub brali udział w zdobyciu 63 medali olimpijskich!).

W ostatnich latach do najwybitniejszych sportowców AZS należeli:

- wioślarze z czwórki podwójnej - Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Konrad Wasielewski
- pływaczka Otylia Jędrzejczak
- biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk
- kulomiot Tomasz Majewski

Renomę i status gwiazd mają obecnie m.in.:

- lekkoatleci Justyna Święty-Ersetic i Dawid Tomala
- panczeniści Tomasz Michalski i Andżelika Wójcik
- pływacy Katarzyna Wasick i Kacper Stokowski
- kajakarze Anna Puławska i Wiktor Głazunow
- wioślarze Agnieszka Kobus-Zawojska i Mirosław Ziętarski

Naszymi najmłodszymi gwiazdami i największymi nadziejami są zaś:

- uprawiające wspinaczkę sportową siostry Kałuckie
- lekkoatleci Pia Skrzyszowska i Michał Rozmys
- szermierze Gloria Klughardt i Mateusz Antkiewicz
- żeglarze Julia Damasiewicz i Dominik Buksak

Spora część naszych najwybitniejszych sportowców trenowała lub trenuje w ośmiu Klubach Sportowych AZS AWF, które stanowią główną siłę sportu wyczynowego nie tylko w AZS, ale i w całym sporcie polskim. Z sukcesów cieszymy się także w rozgrywkach ligowych, w których co roku startuje blisko 100 zespołów AZS. Triumfy regularnie świętujemy w ekstraklasie futsalu, tenisa stołowego i hokeja na trawie, a ostatnio także w żeńskiej koszykówce.

Jako członek Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU) i Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA) z powodzeniem startujemy w Akademickich Mistrzostwach Europy i Europejskich Igrzyskach Studenckich (razem ponad 500 medali), Akademickich Mistrzostwach Świata (blisko 700 medali!), a także w największych imprezach sportowych dla studentów: letnich i zimowych Uniwersjadach (w dorobku mamy już prawie 600 medali!). Nie ma roku bez sukcesu w tej rywalizacji, która dla wielu naszych gwiazd była i jest dopiero początkiem do wielkiej kariery.

Nasi przedstawiciele zasiadają we władzach światowej i europejskiej federacji.

Ukoronowaniem naszego zaangażowania i wysokiej pozycji w EUSA było powierzenie w 2012 roku funkcji prezydenta tej organizacji Adamowi Roczkowi, a następnie wybór na kolejną kadencję w roku 2016. W FISU ważne zadania wykonywał m.in. Marian Dymalski, który był członkiem Komitetu Wykonawczego, a pod koniec 2015 roku został wybrany wiceprezydentem tej organizacji.

Co roku jesteśmy także gospodarzami międzynarodowych zawodów.

Dwukrotnie (w 1993 i 2001 roku) organizowaliśmy zimowe uniwersjady w Zakopanem (bezskutecznie ubiegaliśmy się o prawa do letniej uniwersjady w Poznaniu). U nas rozegrało się już jednak 27 imprez rangi Akademickich Mistrzostw Europy i 32 imprez rangi Akademickich Mistrzostw Świata. Gościmy je w każdym sezonie. Niezwykłe wydarzenie miało miejsce w roku 2022. Wtedy w Łodzi odbyły się Europejskie Igrzyska Akademickie, w których wystartowało ponad 5.000 sportowców-studentów z niemal wszystkich krajów Europy. EUSA i FISU wielokrotnie przyznawały nam tytuły najlepszej studenckiej federacji sportowej Europy i świata.

Sukcesy na arenach światowych i krajowych odnosimy także w sporcie juniorskim. Nasze jednostki co roku okupują czołowe miejsca klasyfikacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w Polsce (w czołowej dziesiątce większość to kluby AZS, a serię zwycięstw świętuje ostatnio AZS AWF Katowice). Jest wśród nich AZS Zakopane, który od ponad 70 lat dla setek dzieci organizuje Memoriał Kornela Makuszyńskiego, oraz AZS AWF Warszawa, który stworzył sportowy program edukacyjny już dla przedszkolaków.

Ściśle współpracujemy z partnerami instytucjonalnymi. W porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki realizujemy kluczowe dla pokolenia studentów-sportowców programy Akademickich Centrów Szkolenia Sportowego i Narodowej Reprezentacji Akademickiej. Organizujemy z nimi programy promujące wśród młodzieży szachy i strzelectwo, a także Test Coopera, podczas którego tysiące biegaczy sprawdza swoje możliwości w kilkudziesięciu miejscach Polski, przez co do aktywności zachęcamy całe rodziny. Naszymi partnerami są także polskie związki sportowe.

Stabilizację i możliwość realizacji naszych sztandarowych programów zapewniają nam sponsorzy. Aktualnie sponsorem strategicznym i głównym ubezpieczycielem AZS jest Grupa PZU, która wspiera nas m.in. w organizacji występów Akademickiej Reprezentacji Polski. AZS to ponadto legitymacje i system członkowski, które dają możliwość korzystania z licznych benefitów, a także trzy Centralne Ośrodki Sportu Akademickiego (w Wilkasach, Górkach Zach. i Zieleńcu), w których można podreperować zdrowie i miło spędzić czas. To także nasze strony internetowe, profile społecznościowe, wydawnictwa i liczni partnerzy medialni, dzięki którym jest o nas bardzo głośno.

AZS to nie tylko Akademicki Związek Sportowy. To także Atmosfera, Zabawa i Sport. To oddani ludzie, sposób na aktywność, oderwanie od codzienności i szansa na pozostanie młodym przez całe życie.

W AZS warto być!