Zawody mają na celu promocję sportu na uczelniach wśród studentów pierwszych lat, często zagubionych w nowej rzeczywistości, często szukających różnych rozwiązań na swoją akademicką przygodę ze sportem. Oferta skierowana jest nie tylko do członków sekcji AZS. Adresowana jest również do studentów i studentek pierwszego roku, którzy nie znaleźli jeszcze swojego miejsca w sekcjach.
Podstawowa zasada uczestnictwa brzmi:
"Prawo startu mają studenci pierwszego roku, po raz pierwszy przyjęci na studia".
Dla wielu jest to więc jedyna szansa na reprezentowanie swojej uczelni w zawodach sportowych. Start w Igrzyskach Studentów Pierwszego Roku poprzez powyższe ograniczenie staje się wyjątkowy, a przez to prestiżowy - tylko raz w życiu można wystartować, tylko raz w życiu można wygrać. Jest to zarazem sposób na zaprezentowanie swoich umiejętności na uczelni, a także doskonały wstęp do przyszłej współpracy w barwach swojego Klubu Uczelnianego AZS.
Impreza zorganizowana jest równolegle w kilku Środowiskach AZS, tj.
- w Krakowie (Cracoviada)
- Katowicach (Silesiada)
- Lublinie (Lubelska Uniwersjada)
- Poznaniu
- Gdańsku
- Warszawie (Varsoviada).
To
Varsoviada, która rozgrywana jest w dniu święta niepodległości, ma najdłuższą, bo prawie półwieczną, tradycję. Stołeczne zawody młodych żaków stały się wzorem dla igrzysk organizowanych w innych środowiskach -
zobacz historię Varsoviady.
Warszawa była także gospodarzem pierwszego Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku, który odbył się w 2010 roku (czytaj). Wystartowały w nim najlepsze zespoły i najlepsi zawodnicy z imprez środowiskowych, które tym samym stały się eliminacjami do zawodów finałowych. Na podium klasyfikacji środowiskowej znalazły się Warszawa, Katowice i Gdańsk, który był organizatorem finałów w 2011 r. (czytaj). Kolejne finały zorganizowały Lublin - 2012 r. (czytaj), Katowice - 2013 r. (czytaj) i Warszawa - 2014 r. (czytaj). Gospodarzem finałów w roku 2015 był AZS Poznań, który wygrał klasyfikację środowisk (czytaj). Jego wynik powtórzył AZS Katowice - organizator finałów w roku 2016 (czytaj). W 2017 roku w Lublinie znów wygrał Śląsk (czytaj). Serię Śląska przerwali gospodarze finałów w 2018 roku - warszawiacy (czytaj). Warszawiacy wygrali też w 2019 roku w Krakowie (czytaj) i w 2020 roku w Wilkasach (czytaj).