Futsal

Karne na wagę finału

Wysoki i wyrównany poziom zaprezentowali uczestnicy finałów Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet i mężczyzn, które odbyły się w Warszawie. Wśród panów złoto zdobyli gospodarze z Uniwersytetu Warszawskiego. U pań najlepszym zespołem została WSG Bydgoszcz. 

Po sześciu latach najlepsze męskie i żeńskie drużyny ponownie zawitały do stolicy, żeby walczyć o tytuły i medale. Spotkania rozgrywane były w pięciu halach, a rozstrzygnięcia zapadły w niedzielę na terenie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego. Nie brakowało pięknych goli, ale też remisów, co świadczy o wyrównanym poziomie rywalizacji. Autorem pierwszego trafienia imprezy był bramkarz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – Rafał Aksamit. Jego gol nie dał jednak wygranej i w derbach z AGH Kraków padł remis 1:1.

– Jak co roku przyjeżdżamy po medal i chcemy dać z siebie wszystko. Rok temu zajęliśmy czwarte miejsce po trudnym spotkaniu z AWF Warszawa i czujemy niedosyt. Bramka zawsze cieszy, ale nasza drużyna korzysta z gry bramkarza i jest to stały element gry – powiedział Rafał Aksamit.

W turnieju mężczyzn w półfinałach zmierzyły się uczelnie Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie. Oba spotkania zakończyły się identycznym wynikiem 1:1, a o wszystkim zadecydowały rzuty karne w których główną rolę odegrali stołeczni bramkarze Marcin Mianowicz i Dawid Wasążnik, którzy na co dzień są klubowymi kolegami w AZS UW Darkomp Wilanów.

Finałowe spotkanie było starciem lokalnych rywali i rewanżem za finał Akademickich Mistrzostw Warszawy, w których UW pokonało AWF 5:2. Tym razem znów lepsi okazali się zawodnicy Uniwerku, wygrywając 1:0. Gracze uczelni z Bielan mieli szansę na doprowadzenie do dogrywki, ale nie wykorzystali rzutu karnego tuż przed końcem gry.

– Pierwszy raz mogłem poczuć, jak to jest być mistrzem Polski. Zrobiliśmy to, o czym marzyliśmy i czeka nas fajny wyjazd na Akademickie Mistrzostwa Europy. Chcieliśmy tu wygrać każdy mecz, ale Częstochowa sprowadziła nas na ziemię w ćwierćfinale. W finale nie braliśmy pod uwagę innej opcji niż wygrana – mówił zadowolony Sylwester Wielgat, zawodnik Uniwersytetu Warszawskiego, który w grupie przegrał ostatni mecz z UEK Kraków 2:3, by o awans do półfinału pokonać częstochowian 3:2.


Wśród kobiet przed szansą na zdobycie medalu stanęły zawodniczki WSG Bydgoszcz, których rok temu nie było nawet w finale Akademickich Mistrzostw Polski. Bydgoszczanki w półfinale pokonały ekipę obrończyń tytułu UAM Poznań 1:0, a bramkę zdobyły z rzutu karnego przedłużonego. Bez większych problemów do finałów dotarły debiutujące w rozgrywkach studentki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, które w półfinale pokonały 5:0 AWF Kraków. Drużyna w drodze do finału straciła tylko jedną bramkę.

W meczu o złoto kobiet przez długi czas utrzymywał się bezbramkowy remis. Dopiero po samobójczej bramce na prowadzenie wyszły bydgoszczanki. Na minutę przed końcem wynik ustaliła Natalia Janus.

– To moje pierwsze mistrzostwo i czuje ogromną radość. Nie śniło mi się to, choć z dziewczynami marzyliśmy o takim wyniku. Bielsko miało swoje sytuacje, ale potrafiłyśmy się im przeciwstawić. Poziom z roku na rok jest coraz wyższy i bardzo się cieszę, że mogę brać udział w takich rozgrywkach – powiedziała tuż po meczu Natalia Janus.

Brązowy medal AMP jak przed rokiem wywalczył Uniwersytet Śląski w Katowicach, który pokonał 4:0 Uniwersytet Gdański. Natomiast wśród kobiet z trzeciego miejsca cieszyły się zawodniczki Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, które pokonały AWF Kraków 4:1.Królami strzelców zostali Hubert Kosicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (11 goli) i Julia Szostak z Uniwersytetu Bielsko Bialskiego (10 goli). Najlepszymi zawodnikami turnieju uznano Marcina Mianowicza (UW) i Natalię Malotę (WG Bydgoszcz).

Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerami były Uniwersytet Warszawski i Fundacja Orlen. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Klasyfikacja końcowa - mężczyzn 
1. Uniwersytet Warszawski
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
3. Uniwersytet Śląski
4. Uniwersytet Gdański
5. Akademia Nauk Stosowanych w Pile
6. Politechnika Gdańska
7. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
8. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
9. Uniwersytet Łódzki
10. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
11. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
12. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
13-16: WAT Warszawa, AT Tarnów, UWr Wrocław, PŚ Gliwice

Klasyfikacja końcowa - kobiet 
1. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
2. Uniwersytet Bielsko-Bialski
3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
6. Uniwersytet Warszawski
7. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
8. Akademia Tarnowska
9. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
10. Uniwersytet Gdański
11. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
12. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
13-16. AGH Kraków, UWr Wrocław, AWF Poznań, PWr Wrocław