piłka siatkowa

Opole króluje w studenckiej siatkówce

Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu to zdecydowanie najlepsza siatkarska uczelnia w Polsce! W tegorocznych finałach Akademickich Mistrzostw Polski złote medale odebrał zarówno żeński, jak i męski zespół opolskiej uczelni.

Siatkarskie finały AMP jak co roku stały na najwyższym poziomie. Wśród studentek i studentów nie zabrakło profesjonalnych sportowców, którzy na co dzień grają w najlepszych ligach, również PlusLidze czy TAURON Lidze. W turnieju żeńskim kibice mogli zobaczyć m.in. Kingę Różyńską z Grot Budowlanych Łódź, Adrianę Adamek i Martę Pamułę z UNI Opole, Barbarę Zakościelną z Grupy Azoty Akademia Tarnów, Natalię Murek czy Martę Łyczakowską (obie MOYA Radomka Radom). Z kolei w turnieju panów wystąpili tacy gracze jak Łukasz Kozub (Asseco Resovia), Kamil Droszyński (Trefl Gdańsk), Maciej Krysiak (BOGDANKA LUK Lublin), Damian Domagała (GKS Katowice), Adam Lorenc (Cuprum Lubin) i wielu innych. To wszystko sprawiło, że zawody oglądało się naprawdę dobrze, a dodatkowa atmosfera studenckiego święta tylko dodawała kolorytu zawodom w Katowicach.

– W takich turniejach wygrywa przede wszystkim sport akademicki. Poziom zawodów jest naprawdę wysoki, dorównuje wręcz ligowym rozgrywkom, które możemy na co dzień śledzić w telewizji. Fajnie, że mimo faktu, że to zawody akademickie, to kibice mogą oglądać zawodowych siatkarzy z topowych drużyn. To przekłada się na jakość widowiska. Do tego dochodzi hala w Będzinie, która wraca do PlusLigi, a wszystko to tworzy niesamowitą atmosferę – mówił Jarosław Jędraszek, członek zarządu AZS Katowice.W pierwszych dwóch dniach turnieju rozegrano mecze grupowe oraz ćwierćfinały zawodów. Dopiero w niedzielę rozegrano mecze o miejsca, a także półfinały i najważniejsze ze spotkań, czyli w rywalizacji bezpośrednio o medale. Ostatecznie akademickimi mistrzyniami Polski zostały zawodniczki Akademii Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, które w finale pokonały Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie 3:0. Trzecie miejsce zajęły siatkarki Uniwersytetu w Siedlcach. One wygrały natomiast z reprezentantkami Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie 3:1.
Triumfatorami w męskim turnieju zostali zawodnicy również ANS WSZiA Opole, którzy w wielkim finale wygrali z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie 3:0. Podium uzupełnili siatkarze Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, a oni dopiero po tie-breaku wygrali z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie.

– Doskonale się wszyscy czujemy, cieszymy się ze zwycięstwa. Bardzo fajnie, że męska drużyna również zdobyła złoto, to jest po prostu fantastyczny dzień dla Opola. Pokazujemy, że jesteśmy jednym wielkim uczelnianym kolektywem, bo razem się bawimy, razem też jesteśmy najlepsi na boisku. Stworzyliśmy też wspaniałą atmosferę. Z Krosnem przegrałyśmy w grupie, ale w finale okazałyśmy się lepsze i pokazałyśmy klasę. Teraz czas na świętowanie – podsumowała Adriana Adamek, libero i kapitan akademickich mistrzyń Polski.

Maciej Krysiak ze zwycięskiej ekipy męskiej również podkreśla, że sama gra na AMP-ach to świetne uczucie. – A wygrać jest jeszcze lepiej – śmiał się siatkarz. – Przede wszystkim mieliśmy się tutaj dobrze bawić. To były świetne cztery dni, które spędziliśmy nie tylko we własnym gronie, ale również z innymi studentami. A to wszystko sprzyjało integracji i dobrej zabawie. To był mój drugi raz na AMP-ach i jest to świetna, bardzo dobrze zorganizowana impreza.

Podczas finałów wręczone zostały także nagrody indywidualne. Najlepszą siatkarką, która otrzymała trofeum im. Krystyny Hajec-Wleciał, została Oliwia Sieradzka z zespołu z Opola. Z kolei nagrodę im. Kazimierza Wejcherta dla najlepszego zawodnika odebrał Karol Borkowski, również z ANS WSZiA.
Organizatorem turnieju finałowego Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet i mężczyzn był AZS Katowice.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wyniki finałów Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce:

Kobiety
Mecz o 11. miejsce:
Uniwersytet Gdański – AWF Warszawa 0:2
Mecz o 9. miejsce:
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – Politechnika Krakowska 1:2
Mecz o 7. miejsce:
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie – Politechnika Rzeszowska 2:0
Mecz o 5. miejsce:
Politechnika Gdańska – Akademia Finansów i Biznesu Vistula Warszawa 2:0
Mecz o 3. miejsce:
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie – Uniwersytet w Siedlcach 1:3
Finał:
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie – Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu 0:3

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu
2. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
3. Uniwersytet w Siedlcach
4. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
5. Politechnika Gdańska
6. Akademia Finansów i Biznesu Vistula Warszawa
7. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
8. Politechnika Rzeszowska
9. Politechnika Krakowska
10. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
11. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
12. Uniwersytet Gdański
13-16 Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Poznańska, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Mężczyźni
Mecz o 11. miejsce:
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie 2:1
Mecz o 9. miejsce:
Politechnika Wrocławska – Politechnika Poznańska 2:0
Mecz o 7. miejsce:
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie – Uniwersytet Gdański 2:0
Mecz o 5. miejsce:
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie – Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy 1:2
Mecz o 3. miejsce:
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie – Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu 2:3
Finał:
Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 3:0

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu
4. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
5. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
6. Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
7. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
8. Uniwersytet Gdański
9. Politechnika Wrocławska
10 Politechnika Poznańska
11. Uniwersytet Warmińsko-Mazurskie w Olsztynie
12.  Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
13. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Maciej Nowocień, Biuro Prasowe AZS
fot. i wideo Arkadiusz Modliński