W Poznaniu ruszyły finały AMP w siatkówce kobiet i mężczyzn [FOTO, WIDEO]
W piątek w Poznaniu rozpoczęły się finały Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet i mężczyzn. Swoje pierwsze spotkanie w fazie grupowej wygrały m.in. faworytki z Akademii Nauk Stosowanych – Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, pokonując 2:0 gospodynie z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przez trzy dni prawie 500 siatkarek i siatkarzy z 26 uczelni walczy o medale najważniejszej akademickiej imprezy w kraju. Tegoroczna finałowa batalia ponownie odbywa się na parkietach hal Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że po raz udało się nam zorganizować finały w tej dyscyplinie. Siatkówka jest bardzo popularnym sportem wśród studentów. O medale na naszych halach rywalizuje po 16 męskich i żeńskich zespołów. Jako gospodarze mamy swoje oczekiwania, ale nie są one wygórowane. Zdajemy sobie sprawę, że wśród naszych przeciwników są zespoły ligowe czy złożone z siatkarzy i siatkarek, których na co dzień można oglądać w telewizji. Taki jest urok sportu akademickiego, że można rywalizować w finałach z zawodnikami reprezentującymi najwyższy poziom w naszym kraju. Liczymy przynajmniej na tak samo udany turniej jak w zeszłym roku – opowiada Łukasz Stypa, prezes KU AZS Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, organizatora tegorocznych finałów AMP w siatkówce kobiet i mężczyzn.
Od piątkowego poranka rozgrywane są mecze fazy grupowej. Jednymi z kandydatek do złota AMP 2023 w siatkówce kobiet są zawodniczki Akademii Nauk Stosowanych – Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. W składzie opolanek są m.in. Zuzanna Kuligowska, Sonia Stefanik (obie Energa MKS Kalisz), Kinga Różyńska (OnlyBio Pałac Bydgoszcz) czy Aleksandra Omelaniuk (Engelholm VS), która niedawno została mistrzynią Szwecji. W pierwszym spotkaniu grupy C siatkarki ANS – WSZiA Opole pewnie pokonały 2:0 (25:18, 25:15) gospodynie z UAM Poznań.
– Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy w takim czternastoosobowym zestawieniu pojawić się w Poznaniu. Nasza uczelnia ma wiele zawodniczek z polskiej ligi, jak również z zagranicy. Naprawdę, jest w kim wybierać. Są u nas siatkarki z Tauron Ligi czy I ligi, ze Szwecji i Belgii. Jesteśmy nastawione tylko i wyłącznie na końcowe zwycięstwo w AMP-ach – stawia sprawę jasno Adriana Adamek, studentka ANS – WSZiA Opole i kapitan grającego w Tauron Lidze UNI Opole. – Najpierw skupiamy się jednak na wygraniu grupy. Pierwszy mecz potraktowałyśmy zapoznawczo, zwłaszcza że dawno wspólnie nie odbijałyśmy piłek na parkiecie. Musiałyśmy się troszeczkę się do tej sytuacji. Dodatkowo grałyśmy też na różnych pozycjach, dzięki czemu było trochę zabawy i uśmiechów – dodaje opolska libero.
Finały AMP w siatkówce kobiet i mężczyzn w Poznaniu - 1. dzień; fot. Przemysław SzyszkaW drugim meczu tej grupy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
uległ 1:2 (23:25, 25:15, 3:15) Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.
– W zeszłym roku zdobyłyśmy czwarte miejsce. W tym roku chcemy powtórzyć ten wynik i albo stanąć na podium – mówi Anna Śmidowicz, kapitan PANS Nysa. – Na co dzień gramy w II lidze. Dla dziewczyn, nawet grających w amatorskich drużynach, start w finałach w Poznaniu to bardzo fajna przygoda. W przeszłości grałam z wieloma dziewczynami w różnych klubach, na co dzień nie mamy ze sobą kontaktu i AMP-y to dobra okazja do spotkań. Cieszę się, że mogę też poznawać tutaj nowych ludzi – uzupełnia.
Na drugim z parkietów hali UAM, w ramach grupy C mężczyzn spotkali się ubiegłoroczni ćwierćfinaliści. Czwarty przed rokiem UWM Olsztyn bez straty seta (25:15, 25:20) uporał się z szóstą w poprzedniej edycji mistrzostw Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie. W drugim z meczów tej grupy Uniwersytet Szczeciński potrzebował tie-breaka, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść w starciu z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.
– Dużo czasu potrzebowaliśmy, aby „wejść” w ten mecz. Takie inauguracyjne spotkania są dosyć ciężkie. W trzecim, decydującym secie pokazaliśmy jednak próbkę swoich możliwości. Naszym celem w Poznaniu jest grać z meczu na mecz coraz lepiej, a jeśli przy okazji będziemy wygrywać, to może zdobędziemy medal w kategorii uniwersytetów albo i coś więcej – mówi Kacper Cieśluk, kapitan zespołu Uniwersytetu Szczecińskiego. – AMP-y są też dla nas sposobem relaksu. Dla mnie to szósty już siódmy udział w tej imprezie, licząc również półfinały – dodaje.
Przypomnijmy, iż mistrzowskich tytułów z 2022 roku bronią siatkarki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie oraz siatkarze Akademii Nauk Stosowanych – Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Ci drudzy w pierwszej kolejce pokonali 2:0 (25:23, 25:20) ekipę Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
W sobotę ostatnie mecze fazy grupowej oraz ćwierćfinały kobiet i mężczyzn. Z kolei w niedzielę w hali UAM zostaną rozegrane spotkania decydujące o medalach (do trzech zwycięskich setów). Transmisja z meczów w Poznaniu jest dostępna w telewizji internetowej TVCOM.pl.
Głównymi partnerami finałów AMP w siatkówce kobiet i mężczyzn w Poznaniu są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska, miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerem turnieju jest Dom Wydawniczy REBIS.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Finały Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet i mężczyzn w Poznaniu
Faza grupowa kobiet
Grupa A
- Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie
- Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Grupa B
- Politechnika Gdańska
- Uniwersytet Gdański
- Politechnika Warszawska
- Akademia Wychowania Fizycznego im we Wrocławiu
Grupa C
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
Grupa D
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
- Politechnika Krakowska
Faza grupowa mężczyzn
Grupa A
- Politechnika Gdańska
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Uniwersytet Łódzki
- Politechnika Wrocławska
Grupa B
- Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
- Politechnika Rzeszowska
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Grupa C
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Szczeciński
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Grupa D
- Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
- Politechnika Opolska
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu