Uniwersytet Warszawski dystansuje dwa AWF-y

Efektowne prezentacje, pokazy świetlne i świetne wyniki – tak było podczas drugiej rundy zawodów AZS Swimming Cup. Dla większości z uczestników było to kapitalne zakończenie roku. Najwięcej powodów do radości mieli studenci i studentki Uniwersytetu Warszawskiego. 

Organizatorzy Akademickiego Pucharu Polski w pływaniu nie spuszczają z tonu. Po inauguracyjnej rundzie zawodów odbywających się w Lublinie tym razem cykl zawitał do Warszawy. W piątkowy wieczór, na pływalni CSiR Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stawiło się 112 osób reprezentujących siedem uczelni. Tyle właśnie szkół wyższych zgłosiło akces do pierwszego sezonu AZS Swimming Cup. Widząc profesjonalną oprawę zawodów i wysoki poziom sportowy, pewne jest, że w kolejnych latach liczba uczestników będzie tylko rosła. 

– Imprezę oceniam bardzo pozytywnie i jestem nią mile zaskoczona. Nie byłam na pierwszej rundzie, ale jest świetnie. Jest bardzo widowiskowo i panuje bardzo sportowa atmosfera. Porównując do mistrzostw Polski seniorów jest duża różnica i jest inny klimat. Myślę, że w kolejnych latach mogą to być jeszcze bardziej prestiżowe zawody – mówiła Inez Pogorzelska z AWF Warszawa.
foto: Marcin Selerski

Najlepszym uczestnikiem zawodów według punktów FINA została Barbara Mazurkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, która wygrała 50 m stylem klasycznym z czasem 30.30. Drugi był Paweł Smoliński (AWF Katowice), który na 50 m stylem motylkowym uzyskał czas 23.56, a trzecia była Weronika Hallmann (UW), która na 100 m stylem klasycznym zwyciężyła z rezultatem 1:07:94. 

– Uważam, że poziom był dużo niższy niż w Lublinie, bo w tym czasie rozgrywane są też mistrzostwa Polski do 17 i 18 lat, więc wiele osób nie mogło wystartować. Jednak i tak poziom był wysoki. Ja wygrałam ze spokojną przewagą i przyznam, że bardzo lubię pływać sama. Nie martwię się wtedy, czy mnie wtedy ktoś goni wtedy czy nie wyprzedzi. Płynę ile mam siły i ile dam radę – powiedziała Weronika Hallmann. 

Wśród uczelni dominował Uniwersytet Warszawski, który zwyciężył w aż ośmiu konkurencjach i zgromadził 149 pkt. Na drugim miejscu uplasował się AWF Katowice z pięcioma pierwszymi miejscami i 118 pkt na koncie. Trzeci był AWF Warszawa z punktem straty do kolegów i koleżanek z Katowic i dwoma pierwszymi miejscami.
foto: Marcin Selerski

Oprócz wspomnianej Barbary Mazurkiewicz i Weroniki Hallmann z pierwszych miejsc dla Uniwerku cieszyły się Aleksandra Polańska i Antoni Kałużyński, którzy byli najlepsi na 100 m stylem dowolnym. Zofia Woźniak zwyciężyła na 50 m stylem motylkowym, a Martyna Jabłońska była pierwsza na na 100 m stylem grzbietowym. Natomiast Jan Warmiński wygrał na 50 m stylem klasycznym. Dodatkowo z triumfu cieszyła się sztafeta kobieca na 4×50 m stylem dowolnym. 

Trzeci i zarazem przedostatni etap zawodów AZS Swimming Cup, odbędzie się w marcu w Łodzi. Finał rywalizacji odbędzie się w Lublinie. W zawodach prowadzona jest klasyfikacja generalna. Liczy się w niej suma punktów danej drużyny we wszystkich rundach. 

Organizatorem wydarzenia Organizacja Środowiskowa Województwa Lubelskiego. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Strona zawodów: https://swimmingcup.azs.pl/

AZS Swimming Cup – II runda (Warszawa) – zwycięzcy 

50 m stylem dowolnym Inez Pogorzelska (AWF Warszawa) 27.22 Kacper Klimczak (AWF Warszawa) 23.57 

100 m stylem klasycznym Weronika Hallmann (UW Warszawa) 1:07.94 Maksymilian Cerlich (AWF Katowice) 1:00.64 

50 m stylem grzbietowym Aleksandra Wiśniewska (UMCS Lublin) 30.55 Mateusz Zając (AWF Katowice) 25.65 

100 m stylem motylkowym Wiktoria Piotrowska (AWF Warszawa) 59.71 Damian Chrzanowski (AWF Wrocław) 52.34 

50 m stylem klasycznym Barbara Mazurkiewicz (UW Warszawa) 30.30 Jan Warmiński (UW Warszawa) 28.37 

100 m stylem dowolnym kobiet Aleksandra Polańska (UW Warszawa) 55.77 Antoni Kałużyński (UW Warszawa) 50.28 

50 m stylem motylkowym Zofia Woźniak (UW Warszawa) 29.15 Paweł Smoliński (AWF Katowice) 23.56 

100 m stylem grzbietowym Martyna Jabłońska (UW Warszawa) 1:03.89 Aleksander Sienkiewicz (AWF Katowice) 53.89 
 
4 x 50 m stylem dowolnym kobiet Uniwersytet Warszawski 1.53.59 

4x 50 m stylem dowolnym mężczyzn Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach 1:41.47