SUP(er) debiut w Pucharze AZS

Na liście dyscyplin debiutujących w programie Pucharu AZS, obok inline alpine, znalazł się w tym roku też SUP. Czy „wiosłowanie na stojąco” wykorzysta swoją szansę i awansuje kiedyś do programu AMP? Pierwsza okazja, żeby się o tym przekonać, już 10 września w Wilkasach nad jeziorem Niegocin. Zgłoszenia trwają.

Paddleboarding lub potocznie mówiąc SUP (Stand Up Paddle) zalicza się obecnie do najmodniejszych sportów wodnych i najchętniej uprawianych. Dyscyplina narodziła się na Hawajach na początku lat 60-tych ubiegłego wieku, a zawdzięczamy ją tamtejszym surferom. Pływanie na SUP-ie uznawane jest za proste w opanowaniu podstaw. Jak w większości przypadków trudniejsze staje się osiągnięcie poziomu mistrzowskiego. Na dobry początek wystarczy deska, wiosło, kamizelka asekuracyjna i odpowiedni akwen.

Obecnie deski SUP znajdują się na prawdziwej fali popularności. Oprócz wymiaru rekreacyjnego rozgrywane są też imprezy rangi Otwartych Mistrzostw Polski czy Pucharu Polski. Była też propozycja by włączyć dyscyplinę do programu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, ale to się nie udało. Nic jednak straconego, bo każdy student i nie tylko o swój medal powalczyć będzie mógł w Wilkasach, gdzie najpierw będzie się odbywać obóz AZS Student Camp, a potem rozegrany zostanie Puchar AZS. Uczestnicy obozu będą mogli zapisać się na zajęcia z instruktorem i później sprawdzić się w zawodach.

– Jest to wydarzenie, w którym udział wziąć może udział każdy. Odbywa się pod koniec studenckiego obozu, do którego jeszcze można dołączyć. Przez pięć dni uczestników szkolił będzie instruktor i następnie ich wysiłek będzie zwieńczony w Akademickim Pucharze Polski. Dla jednych to będą pewnie pierwsze kroki na desce, a inni mogą podszkolić w tym czasie swoje umiejętności. Co do samych desek to nie mamy ograniczeń. Można wystartować na swojej, a można będzie też wynająć ją na miejscu – opowiada Artur Słomka z AZS Warszawa

W programie Pucharu AZS znajdą się trzy konkurencje: sprint, wyścig techniczny i wyścig długodystansowy. Uczestnicy ruszać będą ze „startu lotnego”. Start i meta będą się znajdować na terenie portu Centrum Sportu Akademickiego AZS Wilkasy położonego nad malowniczym jeziorem Niegocin. Wszystkie konkurencje zapowiadają się bardzo ciekawie.

– Sprint będzie rozgrywany systemem pucharowym, więc szykuje się dobre widowisko. Zasady są tu proste: krótszy dystans, szybka rywalizacja i słabszy odpada. Na dłuższym dystansie planujemy opłynięcie wyspy znajdującej się poza rejonem portu w Wilkasach. Natomiast w konkurencji technicznej na wodzie ustawione będą bojki, które trzeba będzie odpowiednio opłynąć – wyjaśnia Słomka.

Opłata startowa wynosi 40 zł i zgłaszać można się drogą internetową. Na uczestników czeka klasyfikacja open oraz klasyfikacja akademicka (dla posiadających status studenta, uczestników studiów doktoranckich i etatowych pracowników uczelni). Organizatorzy liczą, że frekwencja dopisze. Udział w imprezie mogą wziąć osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerem Pucharu AZS w SUP jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz AZS Wilkasy.

Strona: https://azs.waw.pl/pucharsup/