Na boi wiele się decydowało

Na zakończenie studenckiego obozu w Wilkasach rozegrana została historyczna, bo pierwsza edycja Akademickiego Pucharu Polski w SUP. Chociaż aura może i nie rozpieszczała uczestników rywalizacji, to pogoda ducha ich nie opuszczała. Zabawa była przednia.

Od kilku sezonów pływanie na deskach SUP, czyli Stand Up Paddleboarding podbija serca miłośników sportów wodnych. Jak się okazuje rozrywka ta nie musi kojarzyć się tylko i wyłącznie z wakacyjną rekreacją. Pokazują to kolejne zawody organizowane w całym kraju. Teraz do tego kalendarza imprez dołączył Akademicki Puchar Polski rozgrywany pod koniec lata.

W sobotę 10 września uczestnicy mogli zmierzyć się w wyścigu sprinterskim. Rywalizacja rozgrywana była w systemie pucharowym i dostarczyła wielu emocji. Uczestnicy startowali z plaży, następnie zakładali deskę i opływali bojkę. Był to najbardziej newralgiczny element wyścigu, bo od sposobu pokonania bojki często zależało miejsce na ostatniej prostej. Jedni manewrowali i obierali kurs na port i tawernę, a jedni celowali od razu w plażę, gdzie znajdowało się brama startu i mety. Techniki były różne.

Wszystko odbywało się na wodach jeziora Niegocin. Po słonecznym tygodniu w piątek przyszło załamanie pogody, a w dniu zawodów było tylko 15 stopni Celsjusza. Jak niektórzy zauważyli, temperatura wody wydawała się większa. Dodatkowo przez część imprezy kropił deszcz. Nie brakowało też wiatru, choć w przypadku tej konkurencji przydałaby się flauta.

Łącznie w zawodach wzięło udział blisko 15 osób, które rywalizowały w klasyfikacji open i klasyfikacji Akademickiego Pucharu Polski. Nie zawiedli pozostali uczestnicy obozu studenckiego w Wilkasach, którzy w ten chłodny dzień dzielnie zagrzewali uczestników rywalizacji do walki o medale.

foto: Marcin Klimczak

W rywalizacji mężczyzn w finale zmierzyli się koledzy z AZS Warszawa – Rafał Jachimiak i Adam Olesiński. Po zaciętej końcówce wygrał ten drugi, potwierdzając że wcześniejsza wygrana w wyścigu eliminacyjnym nie była przypadkiem. Natomiast wśród pań postawę fair play zaprezentowały Agata Prokop z AWF Warszawa i Aleksandra Snopek z Politechniki Warszawskiej, które w finale na metę wbiegły razem trzymając się za ręce. Przyznano im pierwsze miejsce ex aequo.

– Pomysł na takie zawody jest bardzo fajny, atmosfera również. Nawet zimno wcale tak nie przeszkadzało. Podczas obozu nie miałam okazji chodzić na zajęcia z SUP-a, bo prowadziłam swoje treningi. Pomysł na wspólne przekroczenie mety przyszedł nam do głowy spontanicznie, bo przez cały obóz trzymałyśmy się razem i wyszło bardzo fajnie – opowiadała Agata.

– Pływanie na SUP-ach to nie jest dla mnie nowość, bo mam swoją deskę i pływam w Chorwacji, jak wyjeżdżam. Ale większość z osób, które tu startowały, próbowały swoich sił po raz pierwszy, albo zaczynały podczas obozu. Najważniejsze, było to że każdy się bawił dobrze – dodała Aleksandra.

foto: Marcin Klimczak

Dla wielu dyscyplin Akademicki Puchar Polski jest początkiem drogi przed włączeniem ich do kalendarza Akademickich Mistrzostw Polski. Czy pływanie na deskach SUP w niedługim czasie podzieli los unihokeja czy koszykówki 3×3, które już przeszły ten szlak i obecnie stanowią jedne z najpopularniejszych dyscyplin akademickich? To pokaże najbliższa przyszłość.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerem Pucharu AZS w SUP jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz AZS Wilkasy.