AMP w wioślarstwie ponownie w Bydgoszczy. Złota broni UMK Toruń
Blisko 270 zawodniczek i zawodniczek z 23 uczelni weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w wioślarstwie, które w sobotę zostaną rozegrane w Bydgoszczy.
To kolejna edycja wioślarskich AMP-ów w mieście nad Brdą. Na torze regatowym na Brdyujściu 149 wioślarzy i 124 wioślarki powalczą o medale w sześciu konkurencjach. Stawka mogła być jeszcze mocniejsza i liczniejsza, jednak kilku zawodnikom na przeszkodzie stanęły plany reprezentacyjne.
– To porównywalna liczba uczestników, co w zeszłym roku. Niestety, nie wszyscy studenci pojawią się na zawodach. W tym gronie są dwie nasze ważne wioślarki – Paulina Chrzanowska i Iza Gałek, a także Piotrek Dziewieczyński, którzy szykują się do startu w mistrzostwach Europy w słoweńskim Bled (26-28 maja). To spore osłabienia, ale wciąż w składzie mamy doświadczone już Klaudię Pankratiew, Gosię Strybel czy młodzieżowców z kadry narodowej Weronikę Ludwiczak, Michała Witkowskiego i Bartka Sopońskiego. Popłyną również Dawid Frącz-Zakrzewski i Artur Zalewski, czyli nasi złoci medaliści ubiegłorocznych Akademickich Mistrzostw Europy w Turcji i wicemistrzowie AMP 2022 w dwójce podwójnej. Dużym sukcesem dla nas będzie wystawienie w ten weekend dwóch ósemek – opowiada Katarzyna Domańska, prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, głównego organizatora nadchodzących AMP w wioślarstwie. Nie ukrywa ona, że zbliżające się zawody to swego rodzaju test przed AME, które odbędą się w Bydgoszczy w dniach 7-10 września (będzie to jedyna polska impreza w tegorocznym kalendarzu europejskich zawodów studenckich). – Pod kątem tego wydarzenia będziemy testować pomiar czasu z zaawansowanymi parametrami. Główny skład sędziowski będzie rangi międzynarodowej i ten sam nas wesprze także podczas AME. Liczymy na ich spostrzeżenia i ewentualne wskazówki, co trzeba poprawić – dodaje.
Mimo problemów kadrowych także w innych ekipach, na liście zgłoszonych zawodników nie brakuje zeszłorocznych medalistów. Najlepsi podczas AMP 2022 w Bydgoszczy byli m.in. Dariusz Paczkowski i Dawid Wachowicz, którzy triumfowali w dwójce podwójnej (WSG Bydgoszcz). Na Brdyujściu wystartują też choćby ubiegłoroczni wicemistrzowie w jedynkach – Gustaw Skarżyński z AWF Warszawa i Katarzyna Duda z Politechniki Gdańskiej, która aktualnie prowadzi w klasyfikacji generalnej AMP. Każdy będzie miał szansę powalczyć o specjalną nagrodę imienia Teodora Kocerki, wioślarza kilku klubów AZS i dwukrotnego medalisty olimpijskiego, którego osiągnięcia będą przypomniane podczas akademickich zmagań.
Złota za klasyfikację drużynową AMP 2022 w wioślarstwie broni Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, który w poprzednim roku wyprzedził rywali zza miedzy – Wyższą Szkołę Gospodarki oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
– Mimo osłabienia dalej mamy apetyty na medal w tym rankingu. Podejmiemy wyzwanie – zapowiada Domańska.
Początek AMP w wioślarstwie w Bydgoszczy w sobotę, 20 maja, o godzinie 10:00, a kwadrans później do startu staną pierwsi zawodnicy. Partnerami zawodów są Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w wioślarstwie w Bydgoszczy
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Politechnika Bydgoska
Politechnika Gdańska
Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Poznańska
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy