Sport dzieci

Znów nie ma mocnych

AZS potwierdził bardzo mocną pozycję w polskim sporcie dzieci i młodzieży. Jednostki spod znaku gryfa zajęły pięć pierwszych miejsc w rankingu uwzględniającym ponad 4,5 tys. klubów całej Polski. Kolejny raz wygrał AZS AWF Warszawa.

Opracowany przez Instytut Sportu system sportu dzieci i młodzieży obejmuje wyniki czterech kategorii wiekowych: młodzika, kadeta (juniora młodszego), juniora i młodzieżowca. Najczęściej oznacza to młodych sportowców do ukończenia 15, 17, 19 i 23 lat, ale nie jest to sztywna reguła. W zależności od dyscypliny i rodzajów rozgrywek przedziały te często się różnią. W systemie ujęte są tylko te sporty, które funkcjonują w ramach polskich związków sportowych. W 2023 roku oznaczało to uwzględnienie 75 dyscyplin, w ramach których rozegrano blisko 700 imprez rangi mistrzostw Polski (także m.in. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży). Wystartowało w nich łącznie blisko 75 tysięcy młodych zawodniczek i zawodników. 

Program ma służyć przede wszystkim ocenie efektów oraz modyfikowaniu szkolenia w poszczególnych sportach i określaniu ich zasięgu. Dzięki niemu tworzone są jednak także różnorakie klasyfikacje, które uwzględniają nie tylko podział administracyjny kraju (prowadzone są np. rankingi gmin i powiatów), ale również poszczególne sporty i kluby. Ta ostatnia klasyfikacja od lat interesuje nas najbardziej. 

Mimo długiej dominacji olbrzymich klubów takich jak Zawisza Bydgoszcz czy Śląsk Wrocław to jednostek AZS zawsze było najwięcej w czołówce rankingu. Ostatecznie opanowaliśmy go w 2018 roku, kiedy zaczęła się trwająca cztery sezony seria zwycięstw AZS AWF Katowice. W 2022 roku po raz pierwszy z sukcesu cieszył się AZS AWF Warszawa, który teraz obronił pierwsze miejsce. Stołeczny AZS AWF był najlepszy wśród 4570 uwzględnionych w rankingu klubów, wygrywając dodatkowo klasyfikację młodzieżowca. 

W stolicy punkty zdobywają wszystkie te sekcje, które znane są na wszystkich szczeblach seniorskich – od mistrzostw kraju po igrzyska olimpijskie. Swoich następców wychowują taekwondziści, kickboxerzy, zapaśnicy, wioślarze, pływacy oraz szermierze i lekkoatleci. Prócz dwóch ostatnich dyscyplin AZS AWF był najlepszy także w piłce ręcznej plażowej kobiet, bo niemal każda z gier zespołowych, które funkcjonują w klubie na poziomie ligowym, także ma drużyny młodzieżowe. 

– Jesteśmy dumni z naszych reprezentantów. Powtórzenie sukcesu z 2022 roku to wyjątkowe osiągnięcie dla naszych zawodników, ich rodziców, trenerów i partnerów klubu. Cieszymy się, że tak liczne grono dzieci decyduje się na AZS AWF Warszawa i szukamy już pomysłów oraz rozwiązań na dalszy rozwój. Gratulujemy pozostałym klubom uzyskanych wyników i dziękujemy za sportową rywalizację – powiedziała prezes AZS AWF Warszawa i prorektor uczelni ds. promocji i rozwoju, Jolanta Żyśko.
Za jej klubem znalazły się cztery kolejne jednostki AZS, co jest historycznym osiągnięciem w tym rankingu. W czołowej dziesiątce rankingu znów jest aż siedem jednostek spod znaku gryfa! Na podium dostało się dwóch debiutantów z Poznania i Gdańska.

Na drugie miejsce awansował AZS AWF Poznań – najlepszy klub w kategoriach juniora i młodzika. Dzięki temu zamienił w gronie najlepszych wielokrotnego medalistę – AZS Poznań. W klubie AZS AWF ok. 550 zawodniczek i zawodników trenuje w dziesięciu sekcjach. Tu na czoło wybija się kajakarstwo klasyczne, które jest tak mocne, że niezależnie od siebie prężnie działają sekcje kajaków i kanadyjek, które co roku zdobywają mnóstwo medali. Poznańska jednostka wygrała ponadto punktację akrobatyki sportowej dzięki mocnej sekcji trampoliny. Drugie miejsce wywalczyła w pływaniu artystycznymi i szermierce. 

– Nasz awans to efekt systematycznej i dobrej pracy. Bardzo nas to cieszy, choć punkty nigdy nie stanowiły celu samego w sobie. Dbamy o rozwój sportowy naszych wychowanków, mając w perspektywie osiąganie najlepszych rezultatów w wieku seniora. To się udaje, bo w ostatnich latach nasi zawodnicy liczą się nie tylko w rywalizacji młodzieżowej, ale też awansują do reprezentacji kraju, uczestniczą w międzynarodowych zawodach i zdobywają na nich medale – komentował prezes AZS AWF Poznań, Jarosław Janowski. 

Trzeci jest AZS AWFiS Gdańsk (najlepszy w kategorii kadeta), który zdobywał punkty w dziewięciu dyscyplinach, a najwięcej przyniosły mu lekkoatletyka, żeglarstwo i gimnastyka sportowa. Dziwić to nie może, wszak prezesem klubu, w którym w ubiegłym roku trenowało także ok. 550 młodych osób, jest najwybitniejszy polski gimnastyk, Leszek Blanik. 

– Każda sekcja, każdy trener, każdy zawodnik dołożył cegiełkę do końcowego rezultatu. Jestem dumny z mojego klubu, ale teraz kierujemy głowy na rok olimpijski i tam wypatrujemy dobrych momentów – powiedział mistrz olimpijski z Pekinu, który może żałować, że krajowych mistrzostw dla młodzieży nie rozgrywa się w… bobslejach. Zawodnicy jego klubu wywalczyli w ubiegłym roku wicemistrzostwo świata juniorów, choć w Polsce nie ma ani jednego toru bobslejowego. 

Warto dodać, że kluby AZS wygrały ponadto punktacje brydża (AZS Uniwersytet Warszawski), taekwondo (AZS UWM Olsztyn) i tenisa stołowego (AZS Politechniki Rzeszowskiej), a wysokie miejsca zajmowały m.in. w hokeju na trawie, łyżwiarstwie szybkim, snowboardzie czy triathlonie. 

– Sukcesy naszej młodzieży napawają mnie dużym optymizmem. W pierwszej dziesiątce ponownie dominują kluby AZS i to pokazuje, że rośnie kolejne pokolenie zawodniczek i zawodników, a może też wielkich mistrzów, którzy od najmłodszych lat związani są z naszymi barwami i tradycją. Widać też wielką pracę wykonaną w tych wszystkich ośrodkach przez trenerów i działaczy. Wierzę, że to wszystko zaprocentuje w przyszłości i wychowankowie klubów AZS z łatwością odnajdą się w życiu akademickim oraz z dumą będą reprezentowali kluby uczelniane w zmaganiach akademickich i międzynarodowych – ocenił prof. Alojzy Nowak, prezes Akademickiego Związku Sportowego.

W klasyfikacji generalnej czwarte miejsce przypadło AZS Poznań, piąte AZS AWF Katowice, siódme AZS UMCS Lublin, a dziesiąte AZS AWF Kraków. Drugą dziesiątkę zestawienia otwiera AZS Uniwersytetu Warszawskiego, a w czołowej setce znalazły się ponadto kluby AZS z Wrocławia, Olsztyna, Opola, Gorzowa Wlkp., Torunia, Rzeszowa i Zakopanego. W całym zestawieniu pojawiło się zaś blisko 60 naszych jednostek. 

Pozostałe miejsca na podium klubów AZS w poszczególnych dyscyplinach:

AZS Poznań – drugi w hokeju na trawie kobiet, trzeci w koszykówce 3×3 kobiet
AZS Wratislavia – drugi w brydżu AZS AJP Gorzów Wlkp. – drugi w koszykówce 3×3 kobiet
AZS AWF Kraków – trzeci w gimnastyce sportowej
AZS UMCS Lublin – drugi w lekkiej atletyce i pływaniu
AZS AWF Katowice – trzeci w łyżwiarstwie szybkim i pływaniu
AZS Zakopane – drugi w snowboardzie
AZS AWF Warszawa – drugi w taekwondo
AZS UE Wrocław – drugi w tenisie stołowym
AZS UAM Poznań – drugi w triathlonie
AZS UMK Toruń – trzeci w wioślarstwie