Akademickie Mistrzostwa Świata

Płetwą nie będzie lekko odcisnąć piętno

Kojarzy się z wakacyjnym nurkowaniem lub atakiem rekina, ale służyć może też do ścigania i zdobywania medali. W kolumbijskiej Pereirze rozegrane zostaną Akademickie Mistrzostwa Świata w pływaniu w płetwach. W zawodach weźmie udział pięcioro studentów z Polski.

Żeby zatopić się w historię pływania w płetwach podczas Akademickich Mistrzostwach Świata, nie trzeba daleko szukać. Co prawda mistrzostwa globu w tej odmianie sportu rozgrywane są od 1976 roku, ale musiało upłynąć wiele wody zanim dyscyplina ta znalazła się w kalendarzu rozgrywek akademickich.

Dopiero dwa lata temu we Włoszech odbył się Akademicki Puchar Świata, w którym wzięło udział blisko 110 osób z 15 krajów. W tym gronie nie zabrakło też Polaków. Teraz uczestnicy zawitają do kolumbijskiej Pereiry, żeby dać popis swoich umiejętności. Zapowiada się widowiskowa walka o medale i rekordy. Zwłaszcza, że osiągane tam czasy są dużo lepsze niż w tradycyjnym pływaniu.

– Uważam, że jest to sport bardzo widowiskowy i w płetwach dużo szybciej się pływa niż klasycznie. Czasy są tu naprawdę imponujące. Pływamy także pod wodą z butlą i dla osoby, które nie miały z tym sportem wcześniej do czynienia, może to robić wrażenie. Niestety nie jest to sport olimpijski, ale rozwija się w dobrym kierunku – mówi Zuzanna Rzepka z AZS WAT, która brała udział w igrzyskach sportów nieolimpijskich World Games 2017 we Wrocławiu.

Rywalizacja odbywa się na basenie olimpijskim, a w programie znajdziemy takie  konkurencje jak 50 m AP, czyli pływanie pod wodą w płetwach, oraz 100 m, 200 m, 400 m 800 m SF polegające na pływaniu po powierzchni korzystając z monopłetwy, a także 200 m i 400 m BF przy użyciu dwóch osobnych płetw i fajki do nurkowania. Największe medalowe szanse nasza reprezentacja pokłada w sztafetach mieszanych 4x50m BF i 4x100m BF.

– Mamy kontakt z kilkoma ekipami, które będą brały udział w tych zawodach, i na pewno  będziemy walczyć o miejsce na podium. Myślę, że jest to w naszym zasięgu. Na 4×50 m BF płyniemy kraulem w pojedynczych płetwach i tak samo wygląda 4×100 m BF. Co prawda nie ma jeszcze list startowych, więc trudno jednoznacznie się deklarować. Indywidualnie na pewno też każdy będzie chciał jak najlepiej reprezentować uczelnię i kraj – dodaje Rzepka.

Do Kolumbii leci pięcioosobowa reprezentacja kraju. Są to Kacper Jurczak (Politechnika Białostocka), który już reprezentował kraj podczas wspomnianego Akademickiego Pucharu Świata. W finale na 50 m BF zajął dobre szóste miejsce. Teraz z pewnością będzie liczył na poprawę tego osiągnięcia.

Na dobre występy liczą też Dominik Gotowski (SGGW Warszawa), Natalia Hatalska (AWF Warszawa), Ewa Łapucka (Politechnika Gdańska) i wspomniana Zuzanna Rzepka (Wojskowa Akademia Techniczna).

Akademickie Mistrzostwa Świata w pływaniu w płetwach odbędą się w dniach 26 i 27 kwietnia w Pereirze na pływalni Aquatic Sport Village. Zawody rozgrywane będą w podziale na sesję poranną i popołudniową. Początek zmagań o godzinie 8:30 czasu lokalnego. W Warszawie będzie wtedy 15:30.