Warto pracować, czyli gala w Opolu

W Opolu odbyła się Gala Sportu Akademickiego. Znów było jeszcze lepiej niż przed rokiem, złożono kilkaset gratulacji i wymieniono kilka tysięcy uścisków dłoni.
W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbyła się Gala Sportu Akademickiego 2017, podczas której podsumowano osiągnięcia minionego sezonu i zainaugurowano nowy. Imprezę zorganizował AZS Politechniki Opolskiej pod przewodnictwem wiceprezesa AZS ds. rozwoju Tomasza Wróbla, który zewsząd odbierał zasłużone gratulacje za przygotowanie uroczystości.

Galę zaszczycili swoją obecnością Marcin Nowak - dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, Szymon Ogłaza - wicemarszałek Województwa Opolskiego, Marcin Rol - wiceprezydent Miasta Opola, Marcin Ociepa - przewodniczący Rady Miasta Opola, Adam Roczek prezydent EUSA, prof. Marek Tukiendorf - Rektor Politechniki Opolskiej oraz kilkudziesięciu rektorów i przedstawicieli władz uczelni z całej Polski.

Uroczystość rozpoczął Prezes AZS. Alojzy Nowak nawiązał oczywiście do nagrody, którą nasze stowarzyszenie otrzymało niedawno od Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego. - Tytuł najlepszych na świecie to bardzo duże wyróżnienie i efekt pracy wielu pokoleń AZS. Bardzo wiele dla tej sprawy zrobił wiceprezydent FISU Marian Dymalski, ale to zasługa także ogromnej rzeszy ludzi, w tym rektorów polskich uczelni, u których widać coraz większe zrozumienie dla sportu akademickiego. Dziękujemy także polskim władzom, Ministerstwu Sportu i Turystyki, Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego i innym instytucjom, które udzielają nam wsparcia oficjalnego i materialnego i dzięki którym budowany jest system rozwoju sportu akademickiego. Warto pracować, tworzyć drużynę i budować system, bo to na świecie jest dostrzegalne, a nam bardzo potrzebne - powiedział Prezes AZS.

Dyrektor Marcin Nowak odczytał zaś list od Ministra Sportu i Turystyki, któremu akademicka rywalizacja jest szczególnie bliska, bo sam dwukrotnie startował w uniwersjadach. - Sport akademicki otwiera drzwi do wielkiej kariery i jest przedsionkiem do igrzysk olimpijskich i wielkich sukcesów. My wam w tym pomagamy, bo od lat współpracujemy z AZS, finansując udział w najważniejszych imprezach. Dziękuję za aktywne stymulowanie środowiska akademickiego. W dobie współczesnych wyzwań każde działanie aktywizujące społeczeństwo to cenna inicjatywa i inwestycja w przyszłość. Cieszę się, że mogę być świadkiem waszych sportowych osiągnięć - napisał Witold Bańka.
Na galę udało się dotrzeć części medalistów zimowej i letniej uniwersjady. W 2017 roku polscy studenci zdobyli 12 medali w Ałmatach i 25 w Tajpej. Gratulacje osobiście odebrali Rafał Omelko, Aleksandra Gaworska, Malwina Kopron, Justyna Święty, Konrad Bukowiecki, Krystian Zalewski, Weronika Biela i Wojciech Marusarz. Specjalne wyróżnienia otrzymali Joanna Linkiewicz, której srebro na 400 m przez płotki było medalem numer 500 w historii polskich występów na uniwersjadach, oraz Paweł Fajdek, który w rzucie młotem wygrał cztery kolejne uniwersjady i - jak sam przyznał - bardzo żałuje, że więcej już nie będzie mógł wygrywać. - Dla mnie to trochę przykre, bo na kolejną uniwersjadę już nie pojadę, co oznacza, że trzeba będzie wreszcie zakończyć studia... po 10 latach przygody - powiedział mistrz świata.

Podziękowano także koordynatorom lekkiej atletyki Lechowi Leszczyńskiemu, Jakubowi Karpińskiemu odpowiedzialnemu za pływanie i Marcinowi Sitarzowi, który opiekuje się snowboardem, a także sponsorom i partnerom akademickiej reprezentacji Polski: Polpharmie, PKN Orlen i firmie Regatta.

Wyróżnienie za ligowe mistrzostwa Polski wywalczone w minionym sezonie odebrały KU AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego (futsal kobiet) i KU AZS Politechniki Poznańskiej (hokej na trawie kobiet). Nagrody za najlepsze osiągnięcia w Akademickich Mistrzostwach Europy 2017 otrzymały KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego, który zdominował AME w siatkówce plażowej, KU AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego, który zorganizował i wygrał AME w siatkówce, oraz KU AZS Uniwersytetu Opolskiego za sukcesy podczas AME w badmintonie.

Gala to także wyjątkowa okazja do wyróżnień indywidualnych dotyczących działania na rzecz AZS. Doceniono organizatorów Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Uhonorowano Gabrielę Karkoszkę, Danutę Palicę, Waldemara Olejniczaka, Ewelinę Gutkowską-Wyrzykowska, Filipa Wiśniewskiego, Adama Stępniaka, Jakuba Wieczorka, Mikołaja Piekuta, Martę Gębalę, Fryderyka Musielaka i w sposób szczególny Martę Dalecką, Monikę Sobotkę i Monikę Banasik, które rozpoczęły pracę na rzecz członków AZS z niepełnosprawnościami i angażują w nią coraz szersze grono osób.

Najzdolniejszym młodym działaczom AZS wręczono zaś nagrody im. Eugeniusza Pietrasika. Otrzymali je Katarzyna Czalej, Krzysztof Cieślak, Wojciech Stańko i Michał Klauziński. Jędrzeja Smaruja nagrodzono z kolei za pomysł i realizację pierwszych E-sportowych zawodów akademickich, które już niedługo czeka kolejna odsłona.
Część poświęconą Akademickim Mistrzostwom Polski rozpoczęto od podziękowań dla miasta Lublin, które obchodząc jubileusz 700-lecia było partnerem całego cyklu AMP. - Każdy student, który wziął udział w AMP, na pewno ma satysfakcję z reprezentowania uczelni, barw AZS i tego, że tworzymy sporą społeczność akademicką. AMPy to nasza oferta dwutorowej kariery dla studentów, którzy chcą się bawić w sport. Cieszymy się, że w stwarzaniu jak najlepszych warunków do rozwoju młodych ludzi wspierają nas także władze samorządowe - powiedział wiceprezes AZS ds. upowszechniania kultury fizycznej, Dariusz Piekut, rozpoczynając tym samym część gali poświęconą najlepszym uczelniom, startującym w AMP.

Uhonorowano najlepszych w klasyfikacji medalowej, którą wygrała AWF Katowice, wyprzedzając Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Łódzką. W typach uczelni zwyciężyły Uniwersytet Warszawski, AGH Kraków, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Ekonomiczny Katowice, AWF Katowice, ALK Warszawa i PWSZ Tarnów. W najważniejszej klasyfikacji generalnej AMP tytuł odzyskał Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce dla triumfatora dwóch poprzednich cyklów - AGH Kraków, a trzecie dla Politechniki Gdańskiej. Pełne zestawienie medalistów tutaj.

Uroczystość uświetnił występ znakomitej wokalistki Anny Karwan, publiczność zabawiał Bartosz Gajda z kabaretu Łowcy.B, w pokazie pole dance zaprezentowała się Anna Łotecka-Dabbachi, a uroczystość prowadzili Iwona Tokarska i Kacper Śnigórski. Transmisję imprezy przeprowadziła TVP Opole.

Więcej zdjęć z gali w galerii 1 i galerii 2.

Źródło: własne, foto: Paweł Skraba