Akademickie Mistrzostwa Polski

AMP we wspinaczce zakończone! Tylko jeden medal dla sióstr Kałuckich!

Ozdobą Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej, które od piątku odbywały się w Lublinie, była rozgrywana w niedzielę konkurencja na czas. To właśnie w niej wystartowały siostry Aleksandra i Natalia Kałuckie, które na co dzień reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej. Co ciekawe, medal zdobyła tylko druga z nich i to nie złoty. Akademickimi mistrzami Polski w tej konkurencji zostali Agata Lesiewicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i Jakub Ginszt (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

Siostry Kałuckie są studentkami Akademii Tarnowskiej, dlatego miały również prawo startu w Akademickich Mistrzostwach Polski. W tym roku zdecydowały się na przyjazd do Lublina, co znacznie podniosło rangę imprezy. Zawodniczki, które na swoim koncie mają m.in. medale mistrzostw świata, Europy oraz Pucharu Świata, wystartowały w swojej koronnej konkurencji, czyli na szybkość. Nic więc dziwnego, że kibice najbardziej czekali właśnie na ich występy. Obie siostry awansowały z eliminacji do finałów, które były już rozgrywany systemem pucharowym. Co ciekawe, Natalia Kałucka odpadła w ćwierćfinale, a lepsza od niej okazała się Maria Szwed z AWP Lublin. To była prawdziwa sensacja!

– Start uważam za średnio udany. To nie był mój dzień, ale to taka konkurencja. Droga była klasyczna, czyli inna, niż ta, na której startujemy w normalnych zawodach. Byłam słabsza od przeciwniczki i przegrałam. Pamiętajmy, że to akademickie zawody, które powinny być luźne, mamy się dobrze w nich bawić. Aby przyjechać do Lublina, poświęciłam swój dzień wolnego. Mimo to, cieszę się, że mogłam wziąć udział w tych zawodach – mówi Natalia Kałucka.

Co ciekawe, Aleksandra Kałucka zemściła się za siostrę-bliźniaczkę, bo pokonała Szwed w finale B, którego stawką był brązowy medal AMP. – Najważniejsze jest jednak to, że miałam okazję się dobrze bawić z moimi przyjaciółkami – mówiła po starcie Kałucka. – Teraz skupiamy się z siostrą na kwalifikacji olimpijskiej, dlatego na razie mocno ograniczyłyśmy starty. Mam nadzieję, że szczyt formy osiągniemy na zawody kwalifikacyjne.

Jeśli chodzi o rywalizację finałową pań w konkurencji na czas, to o złoto walczyły ze sobą Agata Lesiewicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i Bianka Janecka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach). Lepsza okazała się pierwsza z zawodniczek i to ona obroniła tytuł akademickiej mistrzyni Polski! – Jestem bardzo zadowolona, to już moje drugie złoto w konkurencji na czas – mówiła uradowana Lesiewicz. – Wbiegałam praktycznie bezbłędnie, złapałam swoje flow. Starałam się też nie myśleć o bólu spowodowanym kontuzją, która wciąż mi doskwiera. Teraz będzie czas na świętowanie z moją rodziną, która zrobiła mi niespodziankę i przyjechała do Lublina.

W rywalizacji panów również emocji nie brakowało. Zawody zdominował jednak Jakub Ginszt z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który w finale pokonał Huberta Przytułę z Uniwersytetu Warszawskiego. Trzecie miejsce przypadło Szymonowi Zalesińskiemu. Student Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie wygrał w finale B z Olafem Malinowskim z Politechniki Lubelskiej.

– Już od eliminacji wszystko szło mi bardzo dobrze. Uzyskałem dobre rozstawienie dzięki niezłym czasom, a to jest bardzo ważne. Potem każdy bieg był już szybszy, więc wszystko poszło zgodnie z planem. Cieszę się, tym bardziej, że w tym roku poziom AMP-ów był bardzo wysoki. Teraz będę mógł już zażyć świeżego powietrza z żoną i dziećmi i wyjściem na pizzę świętować sukces – mówił Ginszt.

Podczas AMP we wspinaczce sportowej w Lublinie przyznano wyróżnienia dla najlepszych zawodników. Wśród kobiet nagrodę im. Zofii Krókowskiej i Jadwigi Honowskiej otrzymała Bianka Janecka (AWF Katowice), a wśród mężczyzn nagrodę im. Walerego Goetla, jednego z założycieli AZS, przypadła Olafowi Malinowskiemu (Politechnika Lubelska).

Zawodnicy byli bardzo zadowoleni z organizacji imprezy, dlatego można powiedzieć, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie, który był organizatorem zawodów, spisał się na medal. – Też czujemy, że impreza się udała. Wszystkie konkurencje były ciekawe, a poziom naprawdę wysoki. Słyszałem nawet opinie, że już niedługo Akademickie Mistrzostwa Polski będą mogły urosnąć do rangi krajowego czempionatu, bo mamy samych topowych zawodników. Dziękuję raz jeszcze wszystkim za wkład w tę imprezę – kończy Wojciech Kołodziej, koordynator zawodów.

Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i AZS Województwa Lubelskiego. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Maciej Nowocień, Biuro Prasowe AZS; fot. Łukasz Szeląg

Akademickie Mistrzostwa Polski 2024 we wspinaczce sportowej w Lublinie

Konkurencja na czas
Kobiety
1. Agata Lesiewicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
2. Bianka Janecka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Aleksandra Kałucka (Akademia Tarnowska)
Mężczyźni
1. Jakub Ginszt (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
2. Hubert Przytuła (Uniwersytet Warszawski)
3. Szymon Zalesiński (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie)

Konkurencja na trudność:
Kobiety
1. Zuzanna Mientus (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Daria Nawój (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
3. Bianka Janecka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
Mężczyźni
1. Jakub Korzeniowski (Politechnika Łódzka)
2. Piotr Niżnik (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
3. Jan Gurba (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Wyniki boulderingu
Kobiety
1. Bianka Janecka (AWF Katowice)
2. Daria Nawój (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
3. Małgorzata Włodarczyk (Politechnika Śląska w Gliwicach)
Mężczyźni
1. Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska)
2. Piotr Niżnik (AWF Kraków)
3. Piotr Oleszczuk (Uniwersytet Warszawski)