Skok do wody

Startuje ósma edycja Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. W drugi weekend maja osoby z niepełnosprawnościami zainaugurują nowy sezon na poznańskiej pływalni Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W tegorocznych zawodach uczestnicy IMP AZS mogą rywalizować w aż sześciu konkurencjach indywidualnych. Cztery z nich odbędą się z podziałem na płeć: 25 metrów stylem dowolnym, 50 metrów stylem grzbietowym, 50 metrów stylem klasycznym, 50 metrów stylem dowolnym. W ramach pozostałych dwóch konkurencji – 50 metrów stylem motylkowym oraz 100 metrów stylem dowolnym prowadzona będzie klasyfikacja open. Prócz tego zawodniczki i zawodnicy startować będą w klasach startowych, wynikających ze stopnia i rodzaju niepełnosprawności.

W przeddzień Mistrzostw (12 maja) zaplanowano otwarty trening. Starty indywidualne rozpoczną się w sobotę (13 maja), natomiast sztafety wystartują dzień później. Zgodnie z komunikatem, każdy uczestnik ma prawo wystartować w dwóch konkurencjach indywidualnych oraz wyścigach sztafetowych.

Nabór rozpoczął się w poniedziałek, 17 kwietnia o godzinie 12:00 i potrwa do piątku, 21 kwietnia do godziny 21:00. Chęć udziału w zawodach może zgłosić każda pełnoletnia osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów. Zasady uczestnictwa można znaleźć w regulaminie ogólnym.

Dla zakwalifikowanych uczestników, organizator pokrywa koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem zawodników spoza Poznania i okolic (zamieszkanie powyżej 20 km od centrum miasta). Dla uczestników z Poznania i okolic (zamieszkanie poniżej 20 km od centrum miasta) organizator zabezpiecza wyżywienie w postaci obiadów w dniu 13.05 i 14.05. Uczestnicy na własny koszt przyjeżdżają na zawody. O zakwalifikowaniu do udziału decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji i zgłoszenia dostępne na stronie internetowej projektu.

Od 2016 roku Akademicki Związek Sportowy wraz z AZS UAM Poznań są organizatorami ogólnopolskich zmagań pływaków z niepełnosprawnościami. Zawody organizowane są we współpracy ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM oraz Biurem Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UAM Poznań. Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa PZU.

Foto: Ewa Milun-Walczak / MILUNA
Plakat: Aneta Popławska / PLAKATOWISKO
Wideo: Marta Dutkiewicz / NOBLE ART PROJECT