Radość ze sportu dla każdego

Każdy, bez względu na predyspozycje, może czerpać radość z uprawiania sportu. Zabawa, ambicje, uczciwość i integracja to wartości charakteryzujące Igrzyska bez barier. W dniach 19-21 kwietnia w Warszawie odbyła się piąta, rekordowa odsłona interdyscyplinarnej rywalizacji dzieci z niepełnosprawnościami.

Inicjatywa zapoczątkowana we wrześniu 2021 roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Udział w piątej odsłonie imprezy wzięło aż 348 uczestników, reprezentujących 42 szkoły i stowarzyszenia z całej Polski. W obiektach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności poznawały różne dyscypliny sportu: m.in boccię, wspinaczkę sportową oraz pływanie. Nie zabrakło również wyzwań w wyścigach rzędów, które prócz ogromnej dawki przyjemności rozwijały poszczególne umiejętności podopiecznych.

Boccia to gra dla każdego, ucząca cierpliwości i skupienia. Podczas 272 rozegranych endów na 10 kortach hali sportowej WUM uczestnicy wykazywali się coraz lepszymi rzutami, jak najbardziej zbliżonymi do białego jacka. Rywalizacji towarzyszyła fantastyczna atmosfera. Uczestnicy i opiekunowie nagradzali brawami drużyny aktualnie rozgrywające pojedynki.

Sporo emocji przysporzył również drugi blok zawodów. Przy przekraczaniu progu kompleksu ścianek wspinaczkowych, wielokrotnie słychać było odgłosy zdziwienia i chęci podjęcia próby wdrapania się na szczyt. By przełamać wszelkie obawy uczestników, na ściance wspinaczkowej towarzyszyła podobizna Ibusia. Zawodnicy chętnie wdrapywali się, by dosięgnąć maskotki Igrzysk bez barier. Większości tak się podobało, że podejmowali próby wejścia na sam szczyt. Zabawa ukierunkowywała na cel, pobudzając szerokie pokłady ambicji.

Postawę fair play i uczciwość szerzyły wyścigi rzędów. Mimo chęci rywalizacji i głośnego dopingu, zwracano uwagę na dokładność i rzetelność wykonywania kolejnych zadań. Uśmiechy nie znikały z ust, nawet przy konieczności ponowienia ćwiczenia.

Ostatnią dyscypliną piątej edycji Igrzysk bez barier było pływanie. Sztafeta drużynowa zaplanowana na basenie o głębokości 1,1-1,3 metra, w obecności instruktora na każdym torze oraz przy pomocy makaronu do pływania pokonała wszelkie bariery dzieci z niepełnosprawnościami. Pomimo wielu obaw do wody zdecydowali się wejść wszyscy uczestnicy. Uśmiech po pokonaniu dystansu niejednokrotnie okazywał się bezcenny.

Bezpieczne warunki zapewnione podczas zawodów pozwoliły na pełną integrację w wodzie, na ziemi i kilka metrów nad nią. Główną misją IBB jest zapewnienie satysfakcji i poczucia, że jest się w grupie osób, które dobrze się ze sobą czują. Oferta skierowana do młodych osób z niepełnosprawnościami w wielu miejscach nie jest dobrze rozwinięta. Dzięki udziale w Igrzyskach bez barier najmłodsi doświadczają radości poprzez poznawanie nowych dyscyplin oraz nabywają nowe umiejętności wynikających z uprawiania sportu.

Podczas zakończenia na uczestników czekała niespodzianka. Prócz medali dla każdego na ceremonii pojawił się mistrz świata w boksie Tomasz Adamek.

Organizatorem akcji jest Akademicki Związek Sportowy. Zadanie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa PZU. Patronem medialnym imprezy jest Onet i Przegląd Sportowy.

fot. Ewa Milun-Walczak / MILUNA – więcej zdjęć z Mistrzostw dostępne na FB IBB.