Eugeniusz Pietrasik

Urodzony 30 grudnia 1947 r. Eugeniusz Pietrasik był aktywnym studentem. Związany z Politechniką Warszawską działał m.in. w Zrzeszeniu Studentów Polskich i stał się klasycznym azetesiakiem. Startował w uczelnianych zawodach lekkoatletycznych, a później działał w organizacji.

W latach 1985-1991 przez dwie kadencje był prezesem, a później członkiem Zarządu Głównego AZS i to on zainicjował organizację w Zakopanem zimowej uniwersjady w roku 1993. Kilkakrotnie był zresztą szefem akademickich reprezentacji Polski na zimowych i letnich uniwersjadach oraz Akademickich Mistrzostwach Świata.

Był współautorem ustawy o kulturze fizycznej. Pracował także dla Ministerstwa Edukacji Narodowej (jako dyrektor departamentu do spraw studenckich), Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (jako wiceprezes).

Zawsze dostrzegał znaczenie inicjatyw młodzieżowych, szukając w studentach młodych działaczy-orędowników upowszechniania sportu i rekreacji. - Kultura fizyczna będąca społeczną aktywnością musi opierać swój rozwój właśnie o młodych pasjonatów i organizatorów - podkreślał.

Jako szef polskiej misji olimpijskiej na igrzyska w Atlancie zmarł podczas ceremonii jej otwarcia w dniu 19 lipca 1996 r.

Dla uczczenia jego pamięci w roku akademickim 1996/1997 utworzono fundusz stypendialny wspierający osoby aktywnie działające na rzecz promowania i rozwoju sportu w środowisku akademickim. Jego imię nosi także Nagroda Nadziei Olimpijskich PKOl.