Akademickie Mistrzostwa Polski

W tarczy lub na tarczy

Emocje dużego kalibru czekać będą na uczestników Akademickich Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym. Zawody wracają do kalendarza po rocznej przerwie i wszyscy wierzą, że jest to strzał w dziesiątkę. Organizatorem wydarzenia jest AZS Politechniki Gdańskiej. 

O kolorze medalu często decydują tu części milimetra. Swoją celność ponownie zaprezentują uczestnicy AMP, które tym razem rozgrywane będą w Ustce, a dokładniej na terenie Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej.  Zawody potrwają dwa dni i prowadzone będą w 11 konkurencjach: karabinie dowolnym leżąc, karabinie dowolnym, karabinie pneumatycznym, pistolecie pneumatycznym, pistolecie sportowym oraz pistolecie szybkostrzelnym. 

Chęć udziału w imprezie wyraziło blisko 100 osób reprezentujących 36 uczelni. W przeciwieństwie do wielu innych wydarzeń z kalendarzu Akademickich Mistrzostw Polski jak np. biegi przełajowe czy ergometr wioślarski nie są to zawody, w których wziąć udział może każdy. Studenci i studentki posiadać muszą tu ważne badania lekarskie i licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

– Od pierwszych dni zgłoszeń widzieliśmy, że w środowisku strzeleckim jest zapotrzebowanie na tą imprezę. Są to dość specyficzne zawody, gdyż uczestnicy muszą posiadać licencje zawodnicze PZSS będące potwierdzeniem przeszkolenia w bezpiecznym posługiwaniu się bronią. Jednak mimo to na strzelnicy w Ustce zobaczymy zawodników o różnym poziomie zaawansowania – od osób, które posiadają łatwiej dostępne licencje na broń pneumatyczną do reprezentantów kadry narodowej i przyszłych olimpijczyków  mówi Agnieszka Głowacka z AZS Politechniki Gdańskiej, organizatorka wydarzenia. 

W 2021 i 2022 roku złote medale w klasyfikacji generalnej uczelni zdobywał AWF Wrocław. Czy ktoś inny będzie w stanie trafić na najwyższe miejsce podium? Tego dowiemy się już wkrótce. W gronie faworytów jest m.in Sebastian Pokorowski (WSG Bydgoszcz) – akademicki mistrz Polski z 2022 roku w strzelaniu z karabinu pneumatycznego 60 strzałów, Filip Wagner (UE Poznań) – aktualny akademicki mistrz Polski w pistolecie pneumatycznym (60 strzałów), Wioletta Pawluczek (AWF Katowice), która będzie broniła złota w pistolecie sportowym 30-30 strzałów, i Maja Jarosińska (UZ Zielona Góra) – akademicka mistrzyni Polski w pistolecie pneumatycznym (60 strzałów). 

 AMP to wyjątkowa impreza. Zdecydowanie akcent całego jej przebiegu postawiony jest tu na budowaniu przyjaźni międzyuczelnianych. Nie każdy jednak może wziąć udział w naszych zawodach. My zawodnicy nie posiadamy żadnych „szczególnych” cech czy umiejętności. Wszystko można wypracować treningiem. Jednak problemem dla osób z ulicy może być uzyskanie docelowo licencji, która jest niezbędna do startu. W 2022 roku zdobyłam złoto na AMP w pistolecie pneumatycznym kobiet i liczę na to, że w tym roku obronię tytuł. Czy mam na to szansę? Myślę, że na pewno! Będę również walczyła o medale w pistolecie sportowym  powiedziała Maja Jarosińska. 

Akademickie Mistrzostwa Polski w strzelectwie sportowym wystartują się w środę 24 kwietnia. O godzinie 8:45 wszystko rozpocznie strzelanie z karabinu 3 x 20 mężczyzn. Pierwszy dzień zakończy zakończy strzelanie z karabinu kobiet leżąc o godzinie 17:30. Dekoracje zaplanowane są na czwartek o godzinie 12 i 15. 

Organizatorem wydarzenia jest AZS Politechnika Gdańska. Partnerem jest Politechnika Gdańska. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.