Akademickie Mistrzostwa Polski
W cuglach po wygraną
Te zawody ruszają z kopyta i to dosłownie. Kolejny raz w Radzionkowie odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski w jeździectwie. Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Śląskiego.
Sportowa rywalizacja miesza się tu z majestatycznym wyglądem zwierząt. Na padoku wszyscy zachwycać będą się harmonią panującą między jeźdźcem a koniem. Od 31 maja do 1 czerwca w Radzionkowie rywalizować będzie 143 zawodników reprezentujących 43 uczelnie całego kraju. W klasyfikacji generalnej uczelni złota bronić będzie Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Mistrzostwa obejmują dwie konkurencje: skoki i ujeżdżenie. Konkurencje te są przeprowadzone w kategoriach profi oraz amator. Dzięki temu każdy uczestnik ma równą szansę, żeby walczyć o medale. Różnica polega w wysokości przeszkód. Profesjonaliści rywalizować będą na utrudnieniach na poziomie 105 cm w pierwszym półfinale i 125 cm w finale. Natomiast w amatorzy w finale zmierzą się z wysokością 95 cm. Dodatkowo prowadzona jest też klasyfikacja kombinowana.
– Wbrew opiniom jeździectwo ma się bardzo dobrze, bo mamy rekordową liczbę zgłoszonych uczelni. Pod względem uczestników wróciliśmy też do poziomu frekwencji sprzed pandemii. To pokazuje, że w środowisku akademickim nie brakuje osób, które chcą uprawiać ten sport – opowiada Aleksander Fangor, prezes AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – To dopiero początek sezonu, ale spodziewamy się wysokiego poziomu. Organizacyjnie to jest spore wyzwanie, bo każdy tu przyjeżdża ze swoim koniem, a niektórzy z dwoma. Na szczęście zaprzyjaźniony klub jeździecki stwarza nam dogodne warunki. W sprawach sportowych współpracuje z nami Mateusz Cichoń, który miał wystąpić na igrzyskach w Paryżu, ale choroba konia pokrzyżowała mu te plany – dodaje.
Na liście startowej AMP jest Nadia Romaniecka (Uniwersytet Gdański), która przed rokiem wygrała w skokach przez przeszkody w kategorii profi, jadąc na koniu Lord Fein. Natomiast w klasyfikacji amator najlepsza była Alicja Gabrysiak (Uniwersytet Łódzki) na koniu Merlin, która może obronić swoje trofeum. W ujeżdżeniu profi medalu bronić będzie Julia Rozesłańska (ALK Warszawa), która jechała na koniu Tara. Przekonamy się, czy uda im się obronić złotych medali.
Jeździectwo w AZS posiada bogate tradycje i na uczestników czeka memoriałowe wyróżnienie. Zwycięzca kombinacji AMP w jeździectwie otrzyma nagrodę im. Heleny Bujwidówny, która była zawodniczką AZS Kraków. Była założycielką wielu klubów jeździeckich, w których propagowała sport, głównie wśród kobiet. Na krajowych i zagranicznych hipodromach zdobyła około 30 nagród, przysparzając chwały i sławy polskiemu sportowi. Została tez pierwszą w Polsce kobietą – oficerem i jako pierwsza Polka uzyskała dyplom weterynarza.
Akademickie Mistrzostwa Polski w jeździectwie odbędą się na terenie Klubu Jeździeckiego Lider. Początek zmagań w piątek o godzinie 9. Zakończenie zawodów 1 czerwca około godziny 15.
Imprezę honorowym patronatem objął rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Dodatkowo zawody zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego pana Wojciecha Saługa. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął też burmistrz Miasta Radzionków dr Gabriel Tobor.
Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.