piłka siatkowa

Podium jest w zasięgu ich wyskoku, tzn. wzroku

Katowice nierozłącznie kojarzone są z wielką siatkówką. Tym razem na Górny Śląsk przyjadą uczestnicy finałów Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej. Organizatorem wydarzenia jest AZS Katowice.

Sukces siatkarzy i siatkarek podczas Letniej Uniwersjady w Chengdu, którzy zdobyli odpowiednio srebrny i brązowy medal, pokazał jak duży potencjał posiada ta dyscyplina w środowisku akademickim. Zresztą w kraju trzykrotnych mistrzów świata i kandydatów do kolejnego olimpijskiego złota nie może być inaczej. Teraz o swoje tytuły walczyć będą uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn.

Turniej finałowy odbędzie się od 17 do 19 maja w Katowicach. Spotkania rozgrywane będą na obiektach AWF Katowice oraz w Będzin Arenie. W zmaganiach weźmie udział po 16 najlepszych uczelni żeńskich i męskich wyłonionych z eliminacji strefowych.

Tytułu bronić będą siatkarki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, które już w grupie zagrają powtórkę zakończonego tie-breakiem finału sprzed roku. Ich rywalem będzie Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu. Już w pierwszym etapie dojdzie także do powtórki żeńskiego meczu o brąz, bo o awans do fazy pucharowej powalczą Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Nysie. U panów zespoły, które rok temu grały mecze o medale, trafiły do różnych grup. Sukces powtórzyć będą chcieli zapewne zawodnicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy sezon na zapleczu ekstraklasy zakończyli na 13. miejscu.

– To będzie nasz debiut w roli gospodarza finału Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej. Dla lata temu przeprowadziliśmy jeden z półfinałów, ale oczywiście teraz czeka nas dużo większe wyzwanie logistyczne. Mamy nadzieję, że zawodnicy i zawodniczki będą czuli się tu dobrze. W Katowicach mamy mocne dwie ligi środowiskowe i zainteresowanie siatkówką jest tu bardzo duże. Cieszymy się, też że nawiązaliśmy współpracę z Areną Będzin i obiekt ten z pewnością zadowoli uczestników. Spodziewamy się wysokiego poziomu, bo wiele klubów AZS ma swoje drużyny w rozgrywkach I czy II ligi – powiedziała Katarzyna Szemes-Rozmus z AZS Katowice, jedna z koordynatorek wydarzenia.

Swoich przedstawicieli w obu turniejach będzie miało pięć uczelni. O medale w rywalizacji kobiet i mężczyzn ubiegać będzie się Uniwersytet Gdański, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oraz wspomniane AGH Kraków i PANS Krosno.

Piłka siatkowa jest sportem drużynowym, ale nagrody dla najlepszych zawodników turnieju to już tradycja. Tak jak nowym zwyczajem staje się też wręczanie wyróżnień upamiętniających znanych sportowców związanych z AZS. Podczas finałów AMP wręczone będzie nagroda im. Krystyny Hajec-Wleciał dla najlepszej zawodniczki oraz nagroda im. Kazimierza Wejcherta dla najlepszego zawodnika.
Początek zmagań w piątek 17 maja o godzinie 8:30. Finały kobiet i mężczyzn rozegrane zostaną w niedzielę o godzinie 14:30 w hali Będzin Arena.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finały AMP 2024 w siatkówce – grupy eliminacyjne
Kobiety
Grupa A: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Warszawska, Politechnika Rzeszowska
Grupa B: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Grupa C: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Politechnika Poznańska, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie, Uniwersytet w Siedlcach
Grupa D: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Mężczyźni
Grupa A: Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Grupa B: Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Grupa C: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Warszawski
Grupa D: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa