piłka nożna

O złoto bez ubiegłorocznych finalistów

Piłkarska gorączka zaczyna rozpalać serca kibiców. W najbliższych dniach nie samym Euro 2024 żyć będą jednak miłośnicy pięknych bramek i efektownych parad. W Bydgoszczy rozgrywany będzie finał Akademickich Mistrzostw Polski.

Po raz pierwszy w historii nad Brdę przyjadą najlepsze piłkarskie ekipy, żeby walczyć o złoty medal AMP. W turnieju weźmie udział 16 drużyn męskich wyłonionych z czterech turniejów eliminacyjnych. Spotkania rozgrywane będą przez trzy i dni i toczyć będą się na boiskach miejscowego Chemika i Polonii.

Pewne jest, że złotego medalu zdobytego przed rokiem w Warszawie nie obroni Politechnika Gdańska. Studenci tej uczelni nie przebrnęli swoich eliminacji strefowych, zajmując w nich miejsca 7-8. W ich strefie najlepsi byli gracze Uniwersytetu Szczecińskiego i być może w nich należy upatrywać kandydatów do wygranej. Zwłaszcza, że rok temu zdobyli brązowy medal. Co ciekawe, w finale nie zagrają też srebrni medaliści z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy również zajęli miejsca 7-8. Półfinał rozgrywany w Warszawie wygrała miejscowa Akademia Wychowania Fizycznego. Zapowiada się więc nowe rozdanie.

Emocji nie zabraknie zwłaszcza, że turniej pokrywa się z początkiem Mistrzostw Europy w piłce nożnej. – To będzie nasz pierwszy finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej. Byliśmy już organizatorem półfinału, ale jeszcze nie decydującego turnieju. Mamy komplet drużyn i przyjedzie do nas ponad 320 uczestników. Spodziewamy się ciekawego widowiska. Mamy też nadzieję, że dopisze pogoda i warunki do gry będą jak najlepsze. Teraz wszystkim udziela się atmosfera Euro 2024, więc przygotowaliśmy wspólne oglądanie wieczornych meczów w dwóch strefach kibica – mówi Katarzyna Domańska, prezeska AZS UKW Bydgoszcz.

Inauguracja Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej zaplanowana jest w poniedziałek 17 czerwca. O godzinie 8 na boisku przy ul. Sportowej zagra UMCS Lublin z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie, a na boisku ul. Glinki Politechnika Opolska zmierzy się z AWF Kraków. Finał rywalizacji w środę o godzinie 14:30 przy ul. Sportowej 1.

Po raz kolejny podczas Akademickich mistrzostw Polski upamiętniona zostanie dawna gwiazda sportu akademickiego i wręczona zostanie memoriałowe wyróżnienie. Tym razem najlepszy zawodnik turnieju otrzyma nagrodę im. Adama Obrubańskiego. Był on piłkarzem, sędzią piłkarskim, wybitnym działaczem i dziennikarzem. Należał do grona organizatorów pierwszej drużyny piłkarskiej w AZS Kraków. W 1924 roku jako pierwszy polski arbiter poprowadził mecz międzynarodowy, został zamordowany w Katyniu.

Przypomnijmy, że medalistki Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet wyłoniono pod koniec maja w Gdańsku. Tytuł zdobyły zawodniczki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które w finale pokonały Uniwersytet Gdański 2:0.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn jest AZS UKW Bydgoszcz. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest Grupa PZU.

Finał AMP 2024 w piłce nożnej - grupy eliminacyjne: 
GRUPA A: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
GRUPA B: Politechnika Opolska, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
GRUPA C: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
GRUPA D: Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Gdański, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie