Akademickie Mistrzostwa Polski

Nowa jakość

Dwie nowe potęgi objawiły się w futsalowych półfinałach AMP kobiet. To ekipy WSG Bydgoszcz i UBB Bielsko-Biała.

Bez straty bramki przeszła przez turniej strefy północnej AMP futsalistek drużyna WSG Bydgoszcz. Organizatorem zmagań był Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 

 W stolicy Wielkopolski byliśmy świadkami rywalizacji 17 zespołów, które zaprezentowały bardzo zróżnicowany poziom gry, czasami demonstrując także dość zaskakujące i nieoczywiste umiejętności futsalowe. W turnieju wystąpiły reprezentantki Polski (w futsalu i piłce nożnej), ale również zawodniczki, których drużyny schodziły po końcowym gwizdku do szatni z ciężkim bagażem od kilkunastu do dwudziestu straconych bramek. 

Dwa razy po 13:0 wygrała w grupie ekipa WSG Bydgoszcz, która wróciła do rywalizacji po roku przerwy i w całym turnieju nie straciła ani jednej bramki. Bydgoszczanki w półfinale pokonały AWF Warszawa 2:0, a ostatnim meczu drużynę obrończyń tytułu UAM Poznań 1:0. 

Skład finału nikogo nie zdziwił, a jedyną bramkę zdobyła w nim Julia Basta, reprezentantka Polski. Kolejne miejsca w półfinale zajęły bardzo dobrze prowadzone zespoły AWF-ów (odpowiednio z Warszawy, Gdańska, Poznania), a stawkę drużyn, które awansowały do turnieju finałowego AMP (Warszawa, 22-25 lutego), zamknęły ekipy uniwersytetów, albo aktualnie występujące w rozgrywkach PZPN, albo mające za sobą długą i ciekawą historię takich występów. 

 Najważniejszym spotkaniem ostatniego dnia była rywalizacja o siódme miejsce, w której Uniwersytet Gdański wygrał z Uniwersytetem Łódzkim 3:0, zdobywając tym samym ostatnie miejsce w finale.
Klasyfikacja końcowa strefy A AMP 2024 futsalistek:  
1. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy - awans
2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - awans
3. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku - awans
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie - awans
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu - awans
6. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - awans
7. Uniwersytet Gdański - awans
8. Uniwersytet Łódzki 
9. Politechnika Warszawska 
10. Politechnika Łódzka 
11. Politechnika Poznańska 
12. Politechnika Gdańska 
13-16. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Akademia Nauk Stosowanych w Koninie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi 
17. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

(Piotr Kuś)
Czy oto jesteśmy świadkami narodzin nowej potęgi w akademickim futsalu kobiet? Po rozegraniu półfinałowej strefy B Akademickich Mistrzostw Polski wnioski takie nasuwają się same. 

Strefa południowa została zdominowana przez nowy zespół, który dołączył do rozgrywek akademickich w tym sezonie. To Uniwersytet Bielsko-Bialski, który na początku wakacji (jeszcze jako Akademia Techniczno-Humanistyczna) podpisał porozumienie o współpracy z miejscowym klubem BTS Rekord. 

Każdemu, kto choć trochę interesuje się sportem, nie trzeba mówić, że właśnie ten klub jest futsalową potęgą. W rozgrywkach męskich od dekady nie opuszcza podium ekstraklasy, głównie wygrywając. Od niedawna wspiął się na szczyt także w rozgrywkach żeńskich. Po brązowym medalu w 2022 roku (wygrana 3:2 z AZS UJ) bielszczanki po raz pierwszy zdobyły mistrzostwo w ubiegłym sezonie. 

Dość powiedzieć, że półfinałowym turnieju AMP w Katowicach wzięło udział dziewięć zawodniczek Rekordu (obecnego lidera ekstraklasy), z czego większość to aktualne reprezentantki Polski. Z takim składem nie mogło być mowy o niespodziance. – Nazywają nas faworytami i tak będą nas dalej określać, bo tak faktycznie jest – mówi trener Samuel Jania. – Chcemy, żeby nasze zawodniczki po maturze szły na bielsko-bialski uniwersytet. Mają tu do wyboru studia inżynierskie i nowości takie jak komunikacja w internecie. Zespół klubowy i uczelniany to dwa różne byty, ale łączy je ta sama kadra szkoleniowa. Ta współpraca wszystkim wyjdzie na dobre – zapewnia. 

Póki co na dobre wyszedł mu debiutancki turniej w AMP. W południowej strefie, w której wystartowało 20 zespołów, jego ekipa wygrała wszystkie mecze, tracąc tylko jedną bramkę (Natalia Majewska została najlepszą bramkarką zawodów). – Graliśmy w grupie śmierci m.in. z drużyną z Częstochowy. Naszym celem był co najmniej awans do dalszych gier. Nasz przedostatni mecz z UJ Kraków był zaś najlepszym, najbardziej jakościowym futsalowo meczem godnym finału – dodał. 

 Po bezproblemowym wygraniu grupy Uniwersytet Bielsko-Bialski pokonał 2:0 ekipę UJ, a jedno z trafień zaliczyła wybrana potem na najlepszą zawodniczkę turnieju Wiktoria Pietrzyk. – UJ to bardzo dobra drużyna, dlatego bardzo cieszy nas to zwycięstwo, które pchnęło nas do wygranej także w kolejnym meczu. Bardzo się cieszymy z sukcesu, zwłaszcza że jesteśmy debiutantkami. Teraz jedziemy do Warszawy i tam na pewno też powalczymy o pełną pulę – komentowała dla TVP Julia Szostak, która z 10 golami została królową strzelczyń imprezy.

W spotkaniu decydującym o pierwszej lokacie bielszczanki pokonały 4:0 UMCS Lublin, który wcześniej w swoim półfinale był lepszy od Akademii Tarnowskiej (3:1). Emocje w tej strefie skończyły się jednak tak na prawdę po rozgrywkach grupowych, gdyż zespoły, które zajęły w nich jedno z dwóch pierwszych miejsc, zdobywały prawo wyjazdu na turniej finałowy. 

Organizatorem rozgrywanego w Katowicach i Siemianowicach Śl. półfinału strefy B AMP futsalistek był AZS Katowice. Partnerami wydarzenia były Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Pszczelnik w Siemianowicach Śląskich, Miasto Katowice i Miasto Siemianowice Śląskie. 
Klasyfikacja końcowa strefy B AMP 2024 futsalistek: 
1. Uniwersytet Bielsko-Bialski - awans
2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - awans
3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie- awans
4. Akademia Tarnowska - awans
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie - awans
6. Uniwersytet Wrocławski - awans
7. Politechnika Wrocławska - awans
8. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - awans
9. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie 
10. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu 
11. Politechnika Rzeszowska 
12. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu 
13-16. Politechnika Śl. Gliwice, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Opolski
17-20. AWF Gorzów Wlkp., Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Politechnika Opolska
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.