siatkówka plażowa

Na plaży trudno wskazać faworytów

Kto zdominuje stołeczne piaski i w pył zamieni marzenia rywali? W Warszawie rozegrane zostaną finały Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Organizatorem wydarzenia jest AZS AWF Warszawa. 

To będzie ostatni akcent tego sezonu Akademickich Mistrzostw Polski. Pasjonujące zmagania zaczęły się pod koniec stycznia turniejami eliminacyjnymi w futsalu kobiet. Przez niemal pół roku studenci i studentki rywalizowali w łącznie 77 centralnych imprezach Akademickich Mistrzostw Polski (półfinały i finały). Do rozegrania została już tylko piłka nożna mężczyzn w Bydgoszczy oraz właśnie siatkówka plażowa kobiet i mężczyzn.

Finaliści plażowych przyjadą do Warszawy już po raz drugi rzędu. Zawody będą rozgrywane na terenie klubu Monta Beach Volley Club położonego tuż nad Wisłą. Spotkania rozgrywane będą na sześciu boiskach. Turniej odbywać będzie się w malowniczej scenerii i choć jest to centrum miasta, to poczuć będzie można się jak w kurorcie. Do gry uprawnione są 32 pary męskie i 32 żeńskie wyłonione z czterech turniejów strefowych. Reprezentować one będą 41 uczelni z całego kraju.

– Poziom turnieju finałowego z roku na rok jest coraz wyższy i trudno wskazać faworytów oraz faworytki. Dołączają kolejne uczelnie z północy i południa kraju, które chcą walczyć o medale. Są tu naprawdę mocne ekipy, które z powodzeniem rywalizują podczas różnych letnich turniejów. Staramy się dorównać do tego wysokiego poziomu i zagwarantować dodatkowe atrakcje, jak strefę z pomiarami mobilności, zasięgów oraz fizjo. Sprawdzamy też prognozy pogody i wiemy, że szykują się gorące AMP-y, bo w środę ma być ponad 30 stopni – opowiada Artur Słomka z AZS AWF Warszawa, organizator turnieju.

Złotych medali w klasyfikacjach drużynowej kobiet i mężczyzn bronić będzie Uniwersytet Warszawski. Jego siatkarze i siatkarki przed rokiem zdominowali imprezę i podnieśli sobie wysoko poprzeczkę. Wśród mężczyzn sukcesu nie powtórzy jednak para Adam Manios i Michał Korycki, bo tym razem grają z innymi partnerami: Brunonem Puczko-Szymańskim oraz Tomaszem Jaroszczakiem. Wśród pań złoto może obronić za to duet Julia Gierczyńska i Patrycja Jundziłł.

Wśród kandydatek do medalu można wskazać parę Aleksandra Zdon i Justyna Łukaszewska. Ta druga w zeszłym roku wywalczyła srebro dla Uniwersytetu Warszawskiego, a teraz powalczy o triumf dla Politechniki Gdańskiej. Nie można zapomnieć o ubiegłorocznych srebrnych medalistach turnieju męskiego Macieju Kaszewiaku i Miłoszu Kruku z Politechniki Łódzkiej. Szanse na złote medale w hali oraz na plaży ma natomiast Adam Lorenc, który w Katowicach wygrał z ANS-WSZiA Opole, a teraz zagra w parze z Jakubem Czyżowskim.

Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej potrwają od 17 do 19 czerwca. Początek turnieju w poniedziałek o godzinie 9:30. Finał zaplanowany jest na środę na godzinę 16. Zawody odbywać będą się przy ul. gen. Zaruskiego 12.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest Grupa PZU.

Finał AMP 2024 w siatkówce plażowej – wstępny harmonogram
17.06 (poniedziałek): rozgrywki w godz. 9:30-18:00
18.06.2024  (wtorek): rozgrywki w godz. 9:30-18:00
19.06.2024 (środa): rozgrywki w godz. 9:30-16:00