AZS Winter Cup

Jak na taki marzec to był finał marzeń

Bez reszty zakochani w narciarstwie przy resztkach śniegu walczyli o wygraną w finale AZS Winter Cup. Największe powody do radości mieli Maja Chyla (UJ Kraków) i Juliusz Mitan (AGH Kraków), którzy triumfowali w dwuboju. W nagrodę otrzymają w użytkowanie samochód osobowy na trzy miesiące. 

Na termometrze 8 stopni Celsjusza, góry pokryte zieloną trawą i tylko biała smuga śniegu na stoku, która przypominała, że wciąż trwa zima. W takich oto warunkach wyłoniono najlepszych narciarzy i narciarki Akademickiego Pucharu Polski – AZS Winter Cup. W piątek 1 marca na zakopiańskiej Harendzie wystartowało 67 osób w tym 24 kobiety, którzy wyłonieni zostali po pięciu etapach eliminacyjnych.

Sukces z ubiegłego roku powtórzyła Maja Chyla, która wygrała finałowe zawody w slalomie gigancie kobiet z łącznym czasem 1:21.35, wyprzedzając Zofię Zdort (1:21.67). Identycznie ułożyła się klasyfikacja w slalomie. Tu Chyla wyprzedziła swoją koleżankę i rywalkę o 1.16 sekundy. W efekcie studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego wygrała dwie kryształowe kule i finałowy dwubój, za który otrzyma w użytkowanie samochód na trzy miesiące. Nagrodę ufundował partner zawodów, Toyota W&J Wiśniewski.

– Śniegu na trasie było pod dostatkiem. Czasem przebijała się ziemia, ale nie było to w miejscach, w których większość przejeżdżała. W pierwszym przejeździe było trochę grudki, a w drugim już twardo i dość nierówno. Na początku trasy miałam taką taktykę, żeby przetrwać i dopiero od piątej bramki puścić narty i zjechać. Nie musiałam wygrać, żeby zwyciężyć w klasyfikacji generalnej, więc miałam pewien komfort – na gorąco mówiła Maja Chyla, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dużych emocji nie brakowało w rywalizacji mężczyzn. W slalomie gigancie finał wygrał Stanisław Hejmo z czasem 1:17:48, wyprzedzając Juliusza Mitana i Wojciecha Dulczewskiego, który podczas swojego przejazdu małe problemy. Choć w klasyfikacji generalnej Hejmo zrównał się punktami z Dulczewskim, to o jego triumfie w całym sezonie zdecydowała większa liczba wygranych.

– Wszyscy są szczęśliwi, że zawody się odbyły, bo zima nie pozwala na wiele. Organizatorzy robili wszystko, żeby impreza się udała i mimo wysokiej temperatury warunki były naprawdę niezłe. W swoich przejazdach próbowałem nie kalkulować i jechać bardziej na tyczkę. Przed finałem nie liczyłem punktów. Raczej zastanawiałem się, czy uda mi się utrzymać podium w generalce – mówił uśmiechnięty Stanisław Hejmo, student Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Finałowy dwubój mężczyzn zwyciężył Juliusz Mitan, który wygrał w slalomie z czasem 1:07.20, wyprzedzając Michała Czerwińskiego i Piotra Krawczyka. Dla uczestnika zimowej uniwersjady w Lake Placid jest to trzecia z rzędu kryształowa kula za wygraną w slalomie. Dzięki drugiej pozycji w gigancie wygrał też dodatkową klasyfikację finału i przez trzy miesiące będzie się cieszył samochodem.

– Co do warunków to nie spodziewałem się niczego lepszego i organizatorzy zrobili, co w ich mocy, żeby było ok. Wiele osób mówiło, że będzie tragedia, ale, patrząc na zimę jaką mamy, to nie było źle. Był to mój najlepszy sezon jeśli chodzi o wyniki, bo udało mi się wygrać gigant i wiele slalomów. Pod kątem treningowym wcale nie trenowałem, bo po ubiegłorocznej uniwersjadzie karierę profesjonalną zawiesiłem. Jest to miłe zaskoczenie, że udało się tak dobrze pojeździć – ocenił Juliusz Mitan.

Finał AZS Winter Cup to jeszcze nie koniec narciarskich emocji, bo 4 marca ma odbyć slalom równoległy i team event. Zawody rozegrane będą również na stoku Harenda w Zakopanem. Później w tym samym miejscu wystartują Akademickie mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i m.st. Warszawa. Sponsorami technicznymi są Nordica Polska, UYN i Dainese. Partnerami są PZU, Toyota W&J Wiśniewski, EnergiaPura, Magazyn NTN Snow & More, krakowsport.pl, skifoto.pl, Reklawiz, Stalkant FM, Przegląd Sportowy, Onet.

WYNIKI 
AZS Winter Cup – finał kobiet (GS)
1. Maja Chyla  (UJ Kraków) 1:21.35
2. Zofia Zdort (SUM Katowice) 1:21.67
3. Karolina Haratek (UJ CM Kraków) 1:25.47

AZS Winter Cup – finał mężczyzn (GS)
1.Stanisław Hejmo (UJ Kraków) 1:17.48
2. Juliusz Mitan (AGH Kraków) 1:18.33
3. Wojciech Dulczewski (AGH Kraków)  1:18.79

AZS Winter Cup – finał kobiet (SL)
1. Maja Chyla  (UJ Kraków) 1:11.27
2. Zofia Zdort (SUM Katowice) 1:12.43
3. Joanna Książek (KAAFM Kraków) 1:12.68

AZS Winter Cup – finał mężczyzn (SL)
1. Juliusz Mitan (AGH Kraków) 1:07.20
2. Michał Czerwiński (PK Kraków) 1:07.56
3. Piotr Krawczyk (UJ Kraków) 1:08.09