Akademickie Mistrzostwa Polski

Ucieczka po pierwszym etapie

Między wykładami, licznymi zajęciami i egzaminami studenci oraz studentki nie mają czasu, żeby się nudzić. Tym bardziej, że na dobre rozkręca się sezon Akademickich Mistrzostw Polski. Rumieńców zaczyna nabierać walka o wygraną w klasyfikacji generalnej uczelni.

Za uczestnikami Akademickich Mistrzostw Polski już 13 turniejów finałowych Akademickich Mistrzostw Polski. Cykl przyspieszył zwłaszcza w drugi weekend kwietnia, kiedy to rozegrane zostały aż cztery ważne imprezy. O medale i tytułu sportowcy-studenci walczyli w takich dyscyplinach jak aerobik sportowy, badminton, karate oraz pływanie. Poziom i frekwencja były wysokie, o czym świadczą wydarzenia mające miejsce na pływalni w Lublinie. W zawodach wzięło udział ponad 900 osób z 80 uczelni, a wśród nich byli medaliści ostatniej uniwersjady, mistrzostw świata oraz Europy.

Oczywiście do końca rozgrywek pozostała jeszcze długa droga, ale na horyzoncie już rysują się główni kandydaci do walki o wygraną w klasyfikacji generalnej. Po wspomnianej kumulacji liderem zestawiania jest Uniwersytet Warszawski mający na koncie 1316 pkt. Na ten rezultat złożyły się m.in złote medale w futsalu, ergometrze wioślarskim czy wspomnianym pływaniu. Studentki Uniwerku wywalczyły tam pierwsze miejsce, a pływacy byli drudzy w klasyfikacji generalnej.

Druga jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie z dorobkiem 1306,5 pkt, a podium uzupełniają obrońcy tytułu z Politechniki Gdańskiej, którzy jak do tej pory wywalczyli 1235 pkt. Tuż nimi jest Politechnika Wrocławska (1012 pkt.). Łącznie sklasyfikowanych jest już ponad 100 szkół wyższych.

Podobnie wygląda klasyfikacja medalowa. Tu prowadzi Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach mając na koncie 15 złotych, 16 srebrnych i 12 brązowych krążków. Na drugiej pozycji znajduje się Uniwersytet Warszawski (10-11-10), a trzecia jest Politechnika Gdańska (7-5-7). Na podium poszczególnych konkurencji w dotąd rozegranych zawodach stawali przedstawiciele blisko 70 uczelni.

– Cykl AMP zmierza w dobrą stronę i wszystkie nasza starania, dbania o szczegóły mają sens. Za nami jedna wielka impreza pływacka, a przed nami kolejne duże wydarzenie ilościowe jakim jest lekka atletyka. Ponieważ jest to rok olimpijski, to na pewno wydarzenia te przyciągają uwagę. Co do klasyfikacji, to uczelnie, które od początku walczą o wygraną, mają swoje symulacje i wiedzą, w których dyscyplinach będą punktować, a które będą odrzucone. Każdy ma swój plan – powiedział Tomasz Wróbel, wiceprezes ZG AZS ds. upowszechniania kultury fizycznej.

Aby zachęcić sportowców do studiowania na swoich uczelniach, szkoły wyższe mają coraz więcej narzędzi. Kilka dni temu na Uniwersytecie Warszawskim 247 najzdolniejszych studentów i doktorantów, przyjętych na studia lub do szkół doktorskich UW w roku akademickim 2023/2024 otrzymało „Stypendia na Start”. W tym gronie było 72 laureatów będących wybitnymi sportowcami, którzy zajęli punktowane miejsce podczas igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw Europy lub mistrzostw Polski.

W Akademickich Mistrzostwach Polski mogą brać udział studenci do ukończenia 30 roku życia, pracownicy uczelni oraz doktoranci. Zawody rozgrywane są zgodnie z rokiem akademickim w 35 dyscyplinach od aerobiku sportowego do żeglarstwa. Droga do wygranej jest długa i wyboista jak bruki na trasie Paryż – Roubaix. Oficjalnie wręczenie nagród dla najlepszej uczelni i typach nastąpi jesienią podczas Gali AZS.

Klasyfikacje AMP dostępne są na stronie ampy.pl.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.