Zmarł Janusz Badora
Z żalem zawiadamiamy, że w wieku 95 lat zmarł Członek Honorowy AZS - Janusz Badora.
Janusz Badora urodził się 6 marca 1931 roku w Częstochowie. Był absolwentem warszawskiej AWF (1954), związany z tamtejszym klubem AZS jako zawodnik i działacz. Pracę trenerską rozpoczął w Gdańsku, prowadząc drużyny tamtejszego AZS. Był twórcą największych siatkarskich sukcesów tego klubu, awansując z najniższej ligi do ekstraklasy z męskim i żeńskim zespołem. Jego zawodniczką była m.in. Krystyna Krupa - dwukrotna brązowa medalistka olimpijska.
Trenował też drużyny Spójni, Gedanii i Panathinaikosu Ateny, z którym w połowie lat 80. zdobywał tytuły mistrza Grecji i puchar tego kraju. W 1977 roku z reprezentacją Polski juniorek zajął czwarte miejsce na mistrzostwach Europy. W 1989 roku prze kilka miesięcy prowadził także seniorską reprezentację polskich siatkarek. Był także trenerem Akademickiej Reprezentacji Polski na Uniwersjadzie w Budapeszcie.
Był działaczem AZS Gdańsk (pełnił funkcję wiceprezesa oraz sekretarza Zarządu Środowiskowego), członkiem Środowiskowego Sądu Koleżeńskiego. Podczas XX Zjazdu AZS w 2003 roku nadano mu godność Członka Honorowego AZS.
Janusz Badora urodził się 6 marca 1931 roku w Częstochowie. Był absolwentem warszawskiej AWF (1954), związany z tamtejszym klubem AZS jako zawodnik i działacz. Pracę trenerską rozpoczął w Gdańsku, prowadząc drużyny tamtejszego AZS. Był twórcą największych siatkarskich sukcesów tego klubu, awansując z najniższej ligi do ekstraklasy z męskim i żeńskim zespołem. Jego zawodniczką była m.in. Krystyna Krupa - dwukrotna brązowa medalistka olimpijska.
Trenował też drużyny Spójni, Gedanii i Panathinaikosu Ateny, z którym w połowie lat 80. zdobywał tytuły mistrza Grecji i puchar tego kraju. W 1977 roku z reprezentacją Polski juniorek zajął czwarte miejsce na mistrzostwach Europy. W 1989 roku prze kilka miesięcy prowadził także seniorską reprezentację polskich siatkarek. Był także trenerem Akademickiej Reprezentacji Polski na Uniwersjadzie w Budapeszcie.
Był działaczem AZS Gdańsk (pełnił funkcję wiceprezesa oraz sekretarza Zarządu Środowiskowego), członkiem Środowiskowego Sądu Koleżeńskiego. Podczas XX Zjazdu AZS w 2003 roku nadano mu godność Członka Honorowego AZS.
Cześć jego pamięci!