lekka atletyka
Po dekadzie lekka atletyka wraca do Białegostoku
Jeśli lekkoatletyka jest królową sportu, to Akademickie Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie muszą panować też w całym cyklu. Przed nami największe studenckie zmagania w tym sezonie. Po przerwie do stolicy Podlasia wracają najlepsi studenci i studentki specjalizujący się w biegach, skokach czy rzutach.
Od piątku do niedzieli emocji dostarczać będą Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, które po 10-letniej przerwie ponownie gościć będą w Białymstoku. Impreza corocznie wzbudza wiele zainteresowania z uwagi na wysoki poziom i mocną obsadę. Nie inaczej nie będzie tym razem. Zawody odbędą się na stadionie przy ul. Wołodyjowskiego.
Studenci podczas trzydniowej rywalizacji będą mogli sprawdzić swoje umiejętności oraz powalczyć o medale w biegach, rzutach i skokach. Każdy z nich ma możliwość startu w dwóch różnych konkurencjach indywidualnych i sztafecie lub dwóch sztafetach i jednej konkurencji indywidualnej. W zawodach weźmie udział ponad 1200 studentów i studentek z 95 uczelni. To największe wydarzenie w kalendarzu Akademickich Mistrzostw Polski.
– Bardzo cieszymy się, że Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce po 10 latach wracają do Białegostoku. Liczymy na bardzo zaciętą i ciekawą rywalizację przez trzy dni trwania imprezy. Pamiętajmy także, że oprócz zmagań sportowych liczy się fajna atmosfera i właśnie taką postaramy się zapewnić wszystkim uczestnikom w Białymstoku – komentuje prezes Klubu Środowiskowego AZS Województwa Podlaskiego, dr hab. inż. Mirosław Broniewicz.
W Białymstoku gościć będzie wielu utalentowanych zawodników. Podczas imprezy można walczyć o różnego rodzaju minima, kwalifikujące zawodników do międzynarodowych wydarzeń. Ciekawie zapowiada się walka w konkursie pchnięcia kulą pań. Zeszłoroczna złota medalistka Martyna Karwowska powalczy o obronę tytułu z Zuzanną Maślaną, medalistką mistrzostw Europy 2023. Zuzanna jest wiceliderką tegorocznych tabel, a tuż za nią plasuje się Martyna. Obie zawodniczki są studentkami Politechniki Białostockiej, co może sprawić, że walka stanie się jeszcze bardziej zacięta.
O pierwsze podium AMP postara się Magdalena Bokun (AWF Katowice), która na ostatniej uniwersjadzie zdobyła srebro w skoku w dal. Drugi w Chengdu był także Szymon Mazur. Kulomiot AWF Warszawa na uniwersjadę pojechał jako akademicki mistrz Polski i teraz będzie bronił tytułu. O to samo powalczy Dawid Piłat – młociarz WSEwS Warszawa, który w Chinach był trzeci.
Na 400 m pokaże się zapewne Weronika Bartnowska (WAT Warszawa), która w Chengdu biegła zwycięskiej sztafecie 4×400 m, a w AMP miała brąz. Gwiazdą w tym gronie jest zaś Marlena Granaszewska. Studentka WANS Białystok wróciła z ubiegłorocznej uniwersjady z jednym złotym i dwoma srebrnymi krążkami, a teraz w swoim mieście wraca do rywalizacji w AMP. Ma z nich bardzo dobre wspomnienia, bo w 2020 i 2021 roku wygrywała na 100 i 200 m.
– Ciężko jest porównać AMP-y z uniwersjadą. AMP-y również mają jednak swój klimat. Wydaje mi się, że panuje tu trochę lżejsza atmosfera, a dodatkowo jest się na nich zawsze z ekipą z uczelni. Słyszę od wielu osób, że po prostu lubią AMP-y. Jest to impreza rangi mistrzowskiej i można na niej ustanawiać minima na większe imprezy, więc są to zawody bardzo wartościowe – komentuje Granaszewska.
Twarzą AMP jest Gabriela Andrukonis – studentka Politechniki Białostockiej, ubiegłoroczna zwyciężczyni konkursu w rzucie oszczepem. – AMP-y są jedną z pierwszych imprez w moim sezonie i dają możliwość rozkręcenia się. Te pierwsze starty w moim wykonaniu są zawsze całkiem niezłe. Atmosfera na AMP-ach też dużo daje. Miło jest startować wśród innych studentów – mówi zawodniczka, która wynikiem 57.04 m ustanowiła rok temu nowy rekord AMP i która z pewnością spróbuje go poprawić, rywalizując na znanym sobie stadionie.
Na poprawę czeka zresztą cała masa rekordów, z których najstarsze mają już 14 lat. To rekordy na 3000 m mężczyzn i rzucie dyskiem kobiet. W tej ostatniej konkurencji do zgarnięcia jest także nagroda im. Haliny Konopackiej. Na najlepszych czekają ponadto memoriałowe wyróżnienia im. Barbary Sobotty (dla najlepszej zawodniczki w biegu na 200 m), im. Zygmunta Weissa (dla najlepszego zawodnika w biegu na 400 m) oraz im. Stefana Kostrzewskiego (dla zwycięzcy biegu na 400 m przez płotki). AZS przypomina bowiem na swoich imprezach największe gwiazdy spod znaku gryfa.
Początek zawodów 24 maja o godzinie 10. Ceremonia otwarcia odbędzie się o godzinie 17. Uroczyste zakończenie mistrzostw w niedzielę o godzinie 16. Wtedy też poznamy najlepsze uczelnie w klasyfikacji drużynowej. Tytułów bronią Uniwersytet Gdański wśród kobiet i UMCS Lublin wśród mężczyzn.
Organizatorem głównym zawodów jest Klub Środowiskowy AZS Województwa Podlaskiego, we współpracy z Klubem Uczelnianym AZS Politechniki Białostockiej.
Partnerem tegorocznego wydarzenia są: Politechnika Białostocka, Miasto Białystok oraz Województwo Podlaskie. Patronatem honorowym imprezę objęli: JM Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. Inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym, Polski Związek Lekkiej Atletyki. Patronat medialny: Radio Akadera, i TVP 3 Białystok.
Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest Grupa PZU.