Akademickie Mistrzostwa Polski

Od słów do czynów

O wizerunku i promocji, współpracy z weryfikatorami, komunikatach końcowych czy w końcu o rozliczeniach – podczas szkolenia organizatorów Akademickich Mistrzostw Polski padło wiele ważnych słów. Uczestnicy wkrótce będą mieli okazję sprawdzić wszystko w praktyce i zobaczyć, czy jest to takie proste jak na prezentacjach. 

Chociaż Akademicki Związek Sportowy organizuje wiele ciekawych projektów, to niezmiennie perłą w koronie pozostaje cykl Akademickich Mistrzostw Polski. Ale żeby coś mogło się rozwijać, to musi trafić na dobry grunt. Całe rozgrywki koordynowane są przez Zarząd Główny AZS, jednak wszystko opiera się na lokalnych organizatorach i liderach. To właśnie dla nich organizowane są tradycyjne szkolenia przed startem sezonu.

Przez trzy dni w ośrodku COSA AZS Górki Zachodnie przebywało blisko 90 osób z 36 klubów i jednostek. Dla jednych było to utrwalenie informacji o promocji, wspólnej identyfikacji, tworzeniu plakatów, komunikatów i systemie Planeta AZS. W gronie uczestników można było spotkać jednak także wiele nowych twarzy, dla których będą to pierwsze Akademickie Mistrzostwa Polski.

– Po raz pierwszy będziemy organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski i na dobry początek przeprowadzimy finały w futsalu kobiet i mężczyzn. Nastawiamy się bardzo pozytywnie i wiemy, że to będzie duże wydarzenie. Mamy mało czasu, bo impreza odbędzie się w lutym, ale chcemy ją zrobić dobrze. Od jakiegoś już czasu organizujemy imprezy wyczynowe, a teraz jako uczelnia sportowa chcemy bardziej postawić na upowszechnianie, żeby nasi studenci też brali udział. Budujemy tą gałąź, ale to nie znaczy że rezygnujemy z wyczynu. Raczej wzmacniamy ten sport wyczynowy – powiedział Karol Bar, wiceprezes AZS AWF Katowice.

W kuluarach wszyscy wymieniali się swoimi swoimi doświadczeniami z organizacji imprez, a także uczestniczyli w panelach czy też warsztatach. W tym roku więcej niż ostatnio było osób zainteresowanych promocją.

– To moje drugie szkolenie z kolei. W tym sezonie będziemy organizować finał Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym i półfinał w piłce siatkowej kobiet. To była dobra okazja, żeby odświeżyć sobie cały materiał i spotkać się z ludźmi, bo wtedy łatwiej się rozmawia. Inaczej się z kimś wymienia maile i rozmawia przez telefon, jeśli kiedyś miało się okazję spotkać. Dla mnie dużą wartością są spotkania z członkami zarządu głównego i sekretarzem AZS, bo to jest bardzo motywacyjne. Zawsze wracam ze szkolenia doładowany energią – dodał Jan Ciesielski z AZS Wrocław.

W kalendarzu Akademickich Mistrzostw Polski znajduje się 77 wydarzeń od aerobiku sportowego do żeglarstwa. Część imprez rozgrywana jest w systemie bezpośrednim jak np. pływanie i lekkoatletyka, a część podzielona jest na półfinały i finały np. piłka siatkowa, futsal, koszykówka. W sezonie 2024/2025 wprowadzonych zostało kilka zmian w regulaminie zawodów, o czym szerzej jest wkrótce. Kluczową z nich jest dopuszczenie do rozgrywek tylko pełnoletnich studentów i studentek.

Co roku w zawodach biorą udział reprezentanci i reprezentantki ok. 130 szkół wyższych. Oprócz klasyfikacji generalnej prowadzone są też rankingi w typach uczelni: uniwersytety, uczelnie społeczno-przyrodnicze, uczelnie medyczne, uczelnie techniczne, uczelnie wychowania fizycznego.

Foto: Ewa Milun-Walczak