tenis stołowy

Nie ma mocnych na UE Wrocław i AZ Zamość

Obroną złota przez zawodniczki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i zawodników Akademii Zamojskiej zakończyły się finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym w Gdańsku. Dla wrocławianek było to czwarte z rzędu zwycięstwo w tej imprezie. 


Blisko 150 tenisistów i tenisistek stołowych z całego kraju walczyło przez dwa dni na obiektach gdańskiego Centrum Szkolenia PZTS im. Andrzej Grubby o status najlepszych w akademickim gronie. Przeglądając kadry poszczególnych uczelni, można było wypatrzeć wiele nazwisk ogranych przy ekstraklasowych stołach. W Trójmieście pojawili się m.in. obrońcy mistrzowskich tytułów, czyli znane z gry w reprezentacji Polski siostry Katarzyna i Anna Węgrzyn z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, czy członkowie męskiej kadry narodowej z Akademii Zamojskiej – Damian Węderlich, Konrad Kulpa, Jan Zandecki czy Artur Grela.

I rzeczywiście złoci medaliści sprzed roku dyktowali warunki gry. Mistrzynie z UE Wrocław jako jeden z czterech kobiecych zespołów (obok Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie) przeszedł fazę grupową bez porażki. Co więcej, zawodniczki dolnośląskiej uczelni dotarły do finału bez przegranego pojedynku! Dopiero w meczu o czwarte kolejne złoto wrocławianki oddały jedną grę, gdy Milena Chrabąszcz nie sprostała Aleksandrze Jarkowskiej. Zacięty, pięciosetowy bój z faworyzowaną Katarzyną Węgrzyn stoczyła Agata Zakrzewska, ale to reprezentantka UE Wrocław ostatecznie wyszła z niego zwycięsko. Ambitnie walczyła też Katarzyna Ślifirczyk, ale jej porażki w grach indywidualnych z siostrami Węgrzyn przekreśliły kolejną okazję do rewanżu i przerwanie serii wrocławianek.

– Od trzech lat mierzymy się o złoto z UW Warszawa i cieszymy się, że kolejny raz udało się nam wygrać. W finałach nigdy nie jest łatwo, są one wymagające, bo u rywalek od lat grają dobre zawodniczki jak Kasia Ślificzyk czy Agata Zakrzewska. Sam turniej wygrałyśmy bardzo pewnie, z siostrą nie przegrałyśmy meczu. Ten turniej na pewno nie był formą przygotowań do igrzysk, bo te zaczną się na dobre za miesiąc – mówiła Anna Węgrzyn, finalistka w deblu i półfinalistka w singlu podczas AME 2023 w Ołomuńcu. – Na AMP-ach spotykam wiele koleżanek, z którymi jeździłam na turnieje, a które nie trenują już zawodowo. W Gdańsku jest natomiast okazja odnowić znajomości i się spotkać. Z Kasią jesteśmy na pierwszy roku studiów magisterskich, więc za rok na pewno przyjedziemy po kolejne złoto – zapowiedziała reprezentantka UE Wrocław, która wraz z siostrą Katarzyną zagra na letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Zmiany w klasyfikacji generalnej AMP kobiet w tenisie stołowym nie odnotowano również na trzecim miejscu. Brązowe medale ponownie zawisły na szyjach pingpongistek Politechniki Lubelskiej, które w decydującym spotkaniu odprawiły 3:1 rywalki z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Pokaz wielkich możliwości znów zademonstrowali studenci Akademii Zamojskiej. Aktualni akademiccy mistrzowie Europy w drużynie i deblu, naszpikowani wspomnianymi reprezentantami kraju, stracili w fazie grupowej raptem dwa sety. Ledwie jednego seta więcej przez wszystkie mecze w grupie oddała Politechnika Gdańska, a ze statusem niepokonanych w ćwierćfinale zameldowali się także studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie w Warszawie. Cała czwórka w komplecie awansowała do półfinału. Z obu par więcej emocji przyniosło starcie WSEwS Warszawa z PG Gdańsk. Przy stole dwoił się i troił lider stołecznej uczelni Jakub Stecyszyn, który pokonał braci Adama i Sławomira Doszów, ale wygrana tego ostatniego nad Piotrem Rawskim przechyliła szalę na korzyść miejscowych. Sam finał z AZ Zamość mógł się zacząć od zwycięstwa Sławomira Dosza nad Konradem Kulpą, ale dwa ostatnie sety należały do reprezentanta Polski. Pewne wygrane nad Adamem Doszem i Mateuszem Dykowskim odnieśli natomiast Jakub Folwarski i Damian Węderlich, dzięki czemu po raz drugi z rzędu sięgnęli po tytuł drużynowych AMP w tenisie stołowym. Z kolei w spotkaniu o brąz WSEwS Warszawa pokonała 3:1 Uniwersytet Rzeszowski.

Dla upamiętnienia gwiazd akademickiego sportu przygotowano także memoriałowe nagrody. Nagroda im. Andrzeja Grubby – legendy polskiego tenisa stołowego, dla najlepszego zawodnika męskiego finału AMP trafiła do rąk Konrada Kulpy (AZ Zamość), zaś wyróżnienie im. Czesławy Noworyty – medalistki mistrzostw Europy z 1970 roku, dla najlepszej pingpongistki otrzymała Katarzyna Węgrzyn (UE Wrocław).

– Jak najbardziej będziemy starać się o organizację także przyszłorocznych finałów. Od uczestników docierały do nas głosy zadowolenia, ludzie chętnie przyjeżdżają do nas na AMP-y nad morze, a jeszcze chętniej, gdy za oknami panuje ładna pogoda. Sama hala stała się kultowym miejscem i mamy nadzieję, że w 2025 roku ponownie będzie miejscem finałów AMP w tenisie stołowym – podsumował Piotr Walczak, prezes AZS Uniwersytetu Gdańskiego. Organizatorami i partnerami wydarzenia byli AZS Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Gdański, Akademicki Związek Sportowy, Miasto Gdańsk i AZS Gdańsk. Patronat medialny nad imprezą objęli Trojmiasto.pl i Radio Gdańsk.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Kobiety
Ćwierćfinały
Politechnika Lubelska – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 3:1
Uniwersytet Warszawski – Politechnika Gdańska 3:0
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – Uniwersytet Gdański 3:0
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – Politechnika Śląska w Gliwicach 3:0
Półfinały
Politechnika Lubelska – Uniwersytet Warszawski 1:3
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 3:0
Mecz o 3. miejsce
Politechnika Lubelska – Politechnika Śląska w Gliwicach 3:1
Finał
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – Uniwersytet Warszawski 3:1

Klasyfikacja końcowa kobiet
1. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
2. Uniwersytet Warszawski
3. Politechnika Lubelska
4. Politechnika Śląska w Gliwicach
5. Uniwersytet Gdański
6. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
7. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
8.Politechnika Gdańska
9. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
10 Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
11.Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
12. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
13.-15. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Mężczyźni
Ćwierćfinały
Uniwersytet Rzeszowski – Politechnika Lubelska 3:0
Akademia Zamojska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 3:0
Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie – Uniwersytet Gdański 3:1
Politechnika Gdańska – Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie 3:0
Półfinały
Uniwersytet Rzeszowski – Akademia Zamojska 0:3
Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie – Politechnika Gdańska 0:3
Mecz o 3. miejsce
Uniwersytet Rzeszowski – Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie 1:3Finał
Akademia Zamojska – Politechnika Gdańska 3:0

Klasyfikacja generalna mężczyzn
1. Akademia Zamojska
2. Politechnika Gdańska
3. Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie
4. Uniwersytet Rzeszowski
5. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
6. Uniwersytet Gdański
7. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
8. Politechnika Lubelska
9. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
10. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
11. Uniwersytet Szczeciński
12. Politechnika Krakowska
13-15 Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Poznańska