żeglarstwo

Kurs na obronę tytułu

Na pomyślne wiatry liczą uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarstwie. Wywiesić zwycięską banderę już po raz jedenasty będą chcieli reprezentanci Politechniki Gdańskiej. W klasyfikacji sterników swoją serię podtrzymać zechce natomiast Kacper Paszek z AWFiS Gdańsk. 

Od 21 do 23 maja na wodach jeziora Niegocin rywalizować będzie 89 jachtów z 36 uczelni. Tradycyjne zmagania toczyć będą się w klasie omega sport. Regaty składać będą się z wyścigów eliminacyjnych i finałowych. Jeśli warunki dopiszą, to pierwszego dnia planowane jest rozegranie do siedmiu biegów. Najgorszy wynik będzie odrzucany, a następnie załogi podzielone będą na flotę złotą i srebrną.

Decydująca walka o medale trwać będzie dwa dni, w ciągu których rozegranych może zostać maksymalnie dziewięć wyścigów. Kluczowe będą oczywiście warunki, bo w ubiegłym roku cały pierwszy dzień żeglarze spędzili w porcie. Tradycyjnie bazą zawodów będzie ośrodek COSA Wilkasy, położony koło Giżycka.

– Dmuchamy na zimne i mamy nadzieję, że w tym razem pogoda będzie bardziej łaskawa. Po ubiegłorocznej flaucie liczymy, że uda się rozegrać jak najwięcej wyścigów. Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie mają swój wyjątkowy klimat. Co roku przyjeżdża tu wielu pasjonatów żeglarstwa, którzy chcą się ścigać, ale też bawić sportem w pięknych okolicznościach przyrody. Odliczamy już dni do startu – mówiła Hanna Matula z AZS Warszawa, koordynatorka zawodów.

Po kolejną wygraną w klasyfikacji drużynowej uczelni zmierza Politechnika Gdańska, która wystawia aż sześć jachtów. Wśród sterników są doświadczony Marcin Styborski czy ubiegłoroczny akademicki wicemistrz kraju – Patryk Kosmalski oraz medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski – Julia Rogalska.

Natomiast przed szansą zdobycia trzeciego tytułu rzędu w klasyfikacji sterników stanie Kacper Paszek z załogą. Utalentowany żeglarz ma na koncie m.in medal mistrzostw Europy juniorów w klasie olimpijskiej 470. Wśród rywali będzie miał m.in załogę SGH prowadzoną przez Cezarego Sternickiego – wicemistrza świata juniorów w bojerach.

Żeglarstwo posiada bogate tradycje w środowisku akademickim. Pamiętając o dawnych gwiazdach AZS, organizatorzy AMP wręczą nagrodę im. Adama Wolffa dla najlepszego sternika oraz nagrodę im. Marii Świeżyńskiej dla najlepszej sterniczki.

Ceremonia otwarcia zawodów we wtorek o godzinie 9 w porcie ośrodka AZS Wilkasy.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerami są Yamaha i Klasa Omega. Patronat honorowy nad imprezą objął Polski Związek Żeglarski.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.