Akademickie Mistrzostwa Polski

Wygrana będzie swoje ważyć

Podobno na faworytach spoczywa duży ciężar, ale co w takim razie mają powiedzieć uczestnicy tych zawodów? Po raz kolejny w Katowicach odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym. Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Śląskiego. 

Tu nie ma miejsca na szczęśliwy remis, bramkę zdobytą w ostatniej minucie albo rzut oddany zza połowy. Albo ktoś zdoła podnieść ciężar, albo sztanga nawet nie drgnie. Od soboty do niedzieli w hali OS Szopienice wystartuje 632 studentów i studentek z 83 szkół wyższych. Zawody będą się odbywać na pięciu pomostach startowych i 10 rozgrzewkowych. Na każdym z głównych pomostów znajdować będzie się 300 kilogramów obciążenia. Łącznie zawody obsługiwać będzie 22 asekurantów.

Zgodnie ze swoją nazwą zmagania w trójboju siłowym składają z trzech konkurencji: przysiadu ze sztangą, wyciskania sztangi w leżeniu i martwego ciągu. Zwycięzcami zostają ci, którzy uzyskają najlepszy łączny wynik. W każdym boju uczestnik ma trzy próby na podniesienie ciężaru. Zawody odbywają się z podziałem na kategorie wagowe. Mężczyźni startują w kategoriach poniżej 59 kg, -66 kg, -74 kg, -83 kg,  -93 kg, -105 kg, -120 kg i powyżej 120 kg, a kobiety w wadze do 52 kg, -57 kg, -63 kg, -69 kg, -76 kg, -84 kg i powyżej 84 kg. Prowadzona jest też klasyfikacja drużynowa uczelni, która obejmuje wszystkie kategorie wagowe. Wyniki uczestników robią wrażenie, bo ciężary, z jakimi się mierzą, wielokrotnie przekraczają masę ich ciała. Dla przykładu zwycięzca w kategorii poniżej 59 kg Patryk Ciesielski w przysiadzie wziął 155 kg, w martwym ciągu 200 kg, a do tego wycisnął 90 kg.

– Trójbój siłowy jest sportem dla każdego i pewnie stąd tak duża frekwencja. Od paru lat widać, że chodzenie na siłownię staje się coraz bardziej popularne. Wydaje się, że część osób biega, a druga część chodzi na siłownie. Rośnie świadomość w naszym społeczeństwie i szukamy tego balansu między pracą, nauką i sportem. Dobrze prowadzone ćwiczenia siłowe są tymi najbardziej potrzebnymi, bo z wiekiem spada nasza tkanka mięśniowa i jest zastępowana tkanką tłuszczową. To nie jest tylko sport zdominowany przez mężczyzn, bo wiele kobiet trafia na siłownie. Osiągają w trójboju bardzo dobre wyniki, zwłaszcza jak się popatrzy na wagę i ciężar jaki podnoszą – powiedział Aleksander Fangor, prezes AZS Uniwersytetu Śląskiego, organizator zawodów.

Do Katowic wracają niemal wszyscy złoci medaliści AMP z ubiegłego roku. Tytułu bronić będzie wspomniany Ciesielski (UWM Olsztyn) w kat. do 59 kg, a także: Maciej Nowak (UEK Kraków) w kat. do 66 kg, Przemysław Milczarczyk (WAT) w kat. do 83 kg, Miron Dembski (ALK Warszawa) w kat. do 93 kg, Bartłomiej Bogdewicz (AKF Kraków) w kat. do 105 kg, Paula Markiewicz (Politechnika Wrocławska) w kat. do 57 kg, Wiktoria Zapotoczna (AGH Kraków) w kat. do 63 kg, Emilia Rutkowska (UAFM Kraków) w kat. do 69 kg, Aleksandra Łukasik (UJ CM Kraków) w kat. do 76 kg i Magdalena Romaniuk (WAT Warszawa) w kat. powyżej 84 kg. Jak widać, nie będzie wcale lekko zdobyć najważniejszy medal.

– W trójboju trudno o niespodzianki, bo to wymierna dyscyplina jak lekka atletyka. Nawet w lekkiej atletyce są sensacje, bo ktoś zrobi falstart albo spali próby. Tu oczywiście też można spalić boje, ale doświadczeni zawodnicy zaczynają od niższego ciężaru, tak żeby zaliczyć. Ubiegłoroczni mistrzowie powinni być faworytami, ale zobaczymy czy pojawi się ktoś nowy, bo wtedy to może zmienić nieco układ sił – dodaje rozmówca.
Poprzednie AMP w trójboju siłowym zdominowały uczelnie techniczne. W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyła Politechnika Gdańska, a w rywalizacji mężczyzn złoto zdobyła Politechnika Krakowska. Już wkrótce przekonamy się, czy inżynierowie ponownie zdominują zawody, czy może ktoś inny wywalczy czołowe lokaty.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Akademickie Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym odbywają się pod honorowym patronatem prof. dr hab. Ryszarda Koziołka – rektora Uniwersytetu Śląskiego. Zawody odbywają się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Wojciecha Saługi i pod patronatem prezydenta Miasta Katowice, pana Marcina Krupy.