wioślarstwo
W Zagrzebiu na szóstkę
W ostatnich dnia sierpnia nad jeziorem Jarun rozegrano Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Studenci z Polski wywalczyli w Chorwacji sześć medali – po dwa złote, srebrne i brązowe.
Pierwotnie zawody miały odbyć w Ankarze, ale ze względów logistycznych zostały odwołane trzy miesiące przed startem. Europejskie władze, czyli EUSA, znalazły nową lokalizację i postawiły na stolicę Chorwacji. I tak w dniach od 27 do 31 sierpnia w Zagrzebiu rywalizowało ponad 400 uczestników z 68 szkół wyższych i 17 krajów. W tym gronie byli studenci aż dziewięciu uczelni z Polski.
Biało-czerwoni połowę swojej medalowej zdobyczy wywalczyli w rywalizacji męskich jedynek wagi lekkiej, zajmując całe podium. Wygrał Dariusz Paczkowski z WSG Bydgoszcz, który 2000 metrów pokonał w 7:04.51 i minimalnie wyprzedził Jakuba Byczka reprezentującego Uniwersytet Szczeciński (7:04.70). Trzeci był Mikołaj Kot z Uniwersytetu Warszawskiego (7:17.54).
– Miałem przyjemność brać udział w kilku dużych imprezach międzynarodowych i mogę śmiało stwierdzić, że organizacyjnie tegoroczne AME niczym od nich nie odbiegały. Biorąc pod uwagę, że EUSA i Chorwaci nie mieli dużo czasu na przygotowania, zasłużyli moim zdaniem na uznanie. Co do wyścigu finałowego to był on niezwykle emocjonujący, mocny i szybki. Z Darkiem Paczkowskim daliśmy niezłe show na ostatnich metrach. Cały dystans go naciskałem i wiem na pewno, że 100 metrów do mety byłem jeszcze z przodu, ale Darek tym razem mnie wyczekał i zdołał odpowiedzieć na mój atak. To, że na podium dołączył do nas Mikołaj, pokazuje tylko na jak wysokim poziomie jest sport akademicki w naszym kraju. Reszta Europy może brać z nas przykład – opowiadał Jakub Byczek.
– Poziom organizacji i atmosfera były znakomite. Jedyny problem był ze ściętymi liliami wodnymi, które zaczepiały się o miecze. Z tego powodu nie wszedłem z Kajetanem Szewczykiem do finału debla w kategorii otwartej. Ale i tak zdecydowanie Chorwaci dali sobie radę, bo tor był piękny. Miło było ścigać się z kolegami z krajowego podwórka i udowodnić, że jesteśmy mocni w wioślarstwie w Europie. Pogoda zdecydowanie nie była sprzyjająca dla kategorii lekkiej, pomimo pozornych plusów podczas robienia wagi jakim jest wysoka temperatura. Bardzo lubię takie wyścigi z Jakubem Byczkiem, bo to dzięki takim zmaganiom „kulka w kulkę” kochamy ten sport. Bieg dostarczył mi dużo emocji, ponieważ do kilku minut po przekroczeniu linii mety myślałem, że jestem drugi – dodał Dariusz Paczkowski z WSG Bydgoszcz, który złoto w jedynce odzyskał po pięciu latach przerwy.
W zmaganiach czwórek podwójnych złoty medal zdobyły wioślarki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Osada w składzie Paula Chrzanowska, Małgorzata Strybel, Izabela Gałek i Oliwia Kania uzyskały w finale czas 6:52.56, wyprzedzając Uniwersytet Techniczny w Delfcie (6.55.90). Natomiast finał B zwyciężyła czwórka Uniwersytetu Warszawskiego z wynikiem 7:23.82, co dało jej w klasyfikacji generalnej szóste miejsce.
Strybel i Kania wywalczyły po dwa medale, bo w osadzie z Arturem Zalewskim i Piotrem Dziewczyńskim sięgnęły po brąz w rywalizacji czwórek mieszanych. Reprezentanci UKW Bydgoszcz w finale uzyskali czas 6:43.86, a najszybsi okazali się studenci i studentki Uniwersytetu w Zagrzebiu (6:29.60). Dzięki tym dwóm miejscom na podium uczelnia z Bydgoszczy zajęła w klasyfikacji medalowej szkół wyższych ósme miejsce. Zwyciężyli gospodarze z Uniwersytetu w Zagrzebiu, mając na koncie pięć medali, w tym dwa złote.
Dorobek medalowy Polaków wzbogacił Krzysztof Kasparek z Uniwersytet Medycznego w Poznaniu, który zajął drugie miejsce w jedynkach z czasem 6:58.64. Lepszy okazał się Litwin Povilas Stankunas z Uniwersytetu Karola Wielkiego (6:53.88). Tuż za podium znalazł się Patryk Wojtalak z Politechniki Poznańskiej (7:13.82) , a szósty był Maksymilian Skica z SGH Warszawa (7:30.13).
W klasyfikacji krajów zwyciężyły Węgry, których studenci zdobyli 11 medali w tym 5 złotych. Tyle samo razy na podium stawali Niemcy, ale tylko trzy razy na najwyższym stopniu. Polska uplasowała się na czwartej pozycji.
Szansa na poprawę wyników już za rok. W 2025 roku Akademickie Mistrzostwa Europy odbędą się w Bydgoszczy. Podczas ceremonii zamknięcia flagę EUSA przekazano polskiej delegacji.