unihokej

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie nie był gościnny w finale AMP w unihokeju

Wiele emocji czekało kibiców w turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju. Ostatecznie najlepsi okazali się gospodarze, czyli reprezentanci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, którzy w wielkim finale pokonali Politechnikę Gdańską.

Akademickie Mistrzostwa Polski w unihokeju to bardzo emocjonujące zawody, tym bardziej, że turniej rozgrywany był w formule swiss. Mniejsze boisko i krótszy czas rozgrywania meczów sprawiały, że spotkania były naprawdę emocjonujące i na placu gry cały czas coś się działo. Warto też dodać, że to jedyna dyscyplina Akademickich Mistrzostw Polski, w której występują zespoły mieszane. Co więcej, przez cały czas na boisku musi znajdować się przynajmniej jedna kobieta jako rozgrywająca oraz przynajmniej jeden mężczyzna.
Tegoroczne finały AMP w unihokeju były organizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Przedstawiciele uczelni nie ukrywali, że to dla nich duża nobilitacja, tym bardziej, że w poprzedniej edycji ich zespół wywalczył trzecie miejsce. O powtórkę lub poprawę wyniku nie było jednak łatwo, bo w gronie potentatów znaleźli się m.in. Politechnika Gdańska i drużyna UEK zza miedzy, czyli Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

— To był nasz debiut, jeśli chodzi o organizację finałów w unihokeju. Dążyliśmy do tego, żeby stworzyć zawodnikom jak najlepsze warunki, czyli takie, by mogli skupić się tylko na grze i nie przejmować się innymi sprawami. Z tego, co słyszę, udało nam się to, więc pod kątem organizacyjnym spisaliśmy się bardzo dobrze — mówi Rafał Aksamit, wiceprezes ds. sportu Klubu Uczelnianego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, czyli głównego organizatora zawodów.

Wracając do spraw sportowych, obecność silnych zespołów wcale nie oznaczała, że inne drużyny się przestraszą. Udowodnili to zawodnicy… UEK, którzy w ćwierćfinałowych derbach pokonali ekipę AGH po dogrywce (4:3) i wyeliminowali rywala z gry o medale. Politechnika Gdańska również nie miała łatwo w walce o półfinał. Niewiele brakowało, a wyeliminowaliby ją gracze Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, jednak zespół z Trójmiasta minimalnie wygrał w dodatkowym czasie gry 6:5. Grono półfinalistów uzupełnili studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

W niedzielę rozpoczęła się już walka o poszczególne miejsca oraz o medale. W finale zmierzyli się ze sobą Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Politechnika Gdańska, a po ciekawym meczu akademickimi mistrzami Polski zostali gracze gospodarzy! W meczu o brąz lepsi od Uniwersytetu Zielonogórskiego okazali się zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego.

— Nastawialiśmy się na to, że zdobędziemy miejsce na podium. Po ubiegłorocznym trzecim miejscu nasz apetyt znacznie urósł. Wiedzieliśmy jednak, że nie będzie łatwo, bo poziom zawodów jest z roku na rok coraz większy, a nasza drabinka nie była łatwa. Po ciężkim boju udało nam się wygrać i jestem dumny z naszej drużyny. Mogę też pochwalić organizację turnieju, bo stworzono nam takie warunki, żę mogliśmy skupić się tylko na grze — podkreśla Jan Jaskierski, grający trener UEK, który został wybrany MVP turnieju.

Aksamit dodaje, że to był unihokej na naprawdę wysokim poziomie i kibice mogli podziwiać widowiskową grę. – Humory nam dopisują tym bardziej, że nasza drużyna uczelniana sięgnęła po mistrzostwo. Cieszymy się, że przez ostatnie dni Kraków był małą stolicą akademickiego unihokeja. Wszystko przebiegło po naszej myśli – podkreśla główny organizator zawodów.

Organizatorem wydarzenia był AZS UEK Kraków. Patronat nad turniejem objął Polski Związek Unihokeja. Projekt współfinansowany ze środków m.st Krakowa. Sponsorami byli Polar, Tempish i OSHEE. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w Unihokeju 2024:
Mecz o 11. miejsce:
Uniwersytet Gdański – Politechnika Wrocławska 6:1
Mecz o 9. miejsce:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – Politechnika Rzeszowska 1:6
Mecz o 7. miejsce:
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie – Politechnika Lubelska 1:6
Mecz o 5. miejsce:
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku 4:6
Mecz o 3. miejsce:
Uniwersytet Warszawski – Uniwersytet Zielonogórski 9:7
Finał:
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – Politechnika Gdańska 10:5

Klasyfikacja końcowa:
1. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
2. Politechnika Gdańska
3. Uniwersytet Warszawski
4. Uniwersytet Zielonogórski
5. Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
6. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
7. Politechnika Lubelska
8. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
9. Politechnika Rzeszowska
10. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
11. Uniwersytet Gdański
12. Politechnika Wrocławska
13. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Warszawska

Maciej Nowocień