Akademickie Mistrzostwa Polski

Rekordowe AMP z gwiazdami polskiej lekkiej atletyki

Niemal 1300 zawodniczek i zawodników, 95 uczelni, trzy dni rywalizacji w 32 konkurencjach – ciekawie i rekordowo zapowiadają się AMP w lekkiej atletyce, które rozpoczną się już w najbliższy piątek. Największa impreza cyklu AMP po ośmiu latach powraca do Lublina.

Lekkoatleci będą walczyć o medale Akademickich Mistrzostw Polski na dobrze znanym z imprez rangi mistrzostw Polski stadionie MOSiR w Lublinie. – W 2018 roku AMP w lekkiej atletyce były sprawdzianem funkcjonalności naszego stadionu i jak dobrze pamiętam, wszystko poszło bardzo dobrze. Jednym „mankamentem” tamtej rywalizacji był mocno wiejący przeciwny wiatr, który utrudniał rywalizację zawodnikom – przyznaje Paweł Danielczuk, główny organizator AMP w lekkiej atletyce. – W tym sezonie największym wyzwaniem jest oczywiście rekordowa liczba zgłoszeń zawodniczek i zawodników, przez co imprezę trzeba bardzo dobrze opanować pod względem logistycznym – dodaje.

Najwięcej zawodniczek i zawodników zgłoszono do sprintów na 100 m i 200 m. W każdej z tych konkurencji wystartuje ponad 100 osób. Ponad 100 biegaczy stanie także na starcie na 1500 m. W konkurencjach technicznych liderem zgłoszeń pod względem ilościowym jest skok w dal – weźmie w nim udział odpowiednio 75 studentek i 79 studentów.

Listy startowe AMP w lekkiej atletyce wyglądają imponująco nie tylko ze względu na liczbę uczestników. Wśród zgłoszonych do rywalizacji nie brakuje gwiazd polskiej lekkiej atletyki, osiągających sukcesy nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale także międzynarodowej. W Lublinie sezon letni zainauguruje tegoroczny halowy mistrz świata w biegu na 60 m przez płotki, Jakub Szymański (WSG Bydgoszcz). Na starcie zobaczymy również wielu medalistów ubiegłorocznej letniej uniwersjady Rhine Ruhr – wicemistrzynię w biegu na 100 m, Magdalenę Stefanowicz (AWF Katowice), brązową medalistkę i jednocześnie mistrzynię Europy do lat 23 w biegu na 100 m przez płotki, Alicję Sielską (AKF Kraków), która tym razem sprawdzi się na 200 m czy medalistów w sztafetach Aleksandrę Formellę (WSG Bydgoszcz), Kingę Gackę (CM UMK Bydgoszcz), Paulinę Kubis (UE Wrocław), Martynę Guzowską (AWF Katowice), Marcina Karolewskiego (AWF Wrocław), Wiktora Wróbla (PŁ Łódź) i Patryka Grzegorzewicza (UMCS Lublin). Po raz kolejny w AMP wezmą udział mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4×400 m, Kajetan Duszyński (PŁ Łódź) i olimpijczyk z Tokio i Paryża, Mateusz Rzeźniczak (UŁ Łódź). Na 1500 m pobiegnie młodzieżowy mistrz Europy na 3000 m z przeszkodami, Maciej Megier (WSG Bydgoszcz). W skoku wzwyż zmierzą się Mateusz Kołodziejski i Mikołaj Szczęsny (obaj CM UMK Bydgoszcz). Nie zabraknie także aktualnych mistrzów Polski w poszczególnych konkurencjach.


Na udane występy swoich reprezentantów liczą także gospodarze. Lublinianie ze szczególną uwagą będą śledzić poczynania sprinterek,  specjalistów od rzutu dyskiem, Weroniki Muszyńskiej i Oskara Stachnika czy utalentowanego 800-metrowca, Bartosza Kitlińskiego (wszyscy UMCS Lublin).

Od tego sezonu w lekkoatletycznych AMP wprowadzono kilka istotnych zmian. W każdej konkurencji uczelnia może zgłosić do startu maksymalnie trzy zawodniczki lub trzech zawodników, a nie jak dotychczas nieograniczoną liczbę reprezentantów oraz jeden zespół w każdej ze sztafet. Z programu AMP zniknęły cieszące się najmniejszą popularnością skok o tyczce i rzut młotem.

W tym roku po raz pierwszy wyłoniony zostanie akademicki mistrz Polski w sztafecie mieszanej 4×400 m. Konkurencja, będąca już stałym elementem najważniejszych lekkoatletycznych imprez międzynarodowych, w której świetnie radzą sobie Polacy, została włączona także do programu AMP.

Tradycyjnie podczas AMP w lekkiej atletyce zostaną wręczone nagrody memoriałowe. Akademicki mistrz Polski w trójskoku otrzyma nagrodę im. Wiesława Dolińskiego, w biegu na 1500 m – nagrodę im. Honorata Wiśniewskiego, w pchnięciu kulą – nagrodę im. Lucjana Piątka, a w rzucie oszczepem – nagrodę im. Juliana Grunera. Wśród kobiet zwyciężczyni rzutu oszczepem otrzyma nagrodę im. Heleny Woynarowskiej, skoku wzwyż – nagrodę im. Jadwigi Batiukówny, 200 m – nagrodę im. Barbary Sobotty i w końcu triumfatorka konkursu rzutu dyskiem – nagrodę im. Haliny Konopackiej, pierwszej polskiej mistrzyni olimpijskiej.

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce rozpoczną się w piątkowy poranek, 22 maja i potrwają do niedzieli, 24 maja. Organizatorem wydarzenia jest KŚ AZS Lublin. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Tekst: Aleksandra Leszczyńska