Adam Roczek ponownie Prezydentem EUSA!

W dniach 8-9 kwietnia 2016 roku we Wrocławiu odbyło się Zgromadzenie Generalne EUSA. Adam Roczek po raz kolejny został prezydentem tej organizacji.
Główne wydarzenie poprzedziło EUSA Forum, podczas którego przedstawiono prezentacje organizatorów Europejskich Igrzysk Studenckich w latach 2016 (Chorwacja) i 2018 (Portugalia) oraz dwie prezentacje kandydatów ubiegających się o organizację EUG w roku 2020 (Finlandia oraz Serbia), a także prezentację dotyczącą historii AZS.

Zgromadzenie Generalne EUSA - czyli najważniejsze spotkanie najwyższej władzy Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego - odbyło się we wrocławskiej Hali Stulecia. Ubiegający się o reelekcję na stanowisko prezydenta Adam Roczek oraz viceprezydent FISU Marian Dymalski powitali przybyłych gości. Po krótkim przemówieniu zaproszono na scenę prezydenta FISU. Oleg Matytin, który w ostatniej kadencji był również vice prezydentem EUSA, wyraził swoje zadowolenie z ciągłego rozwoju wszystkich federacji zrzeszanych zarówno w EUSA jak i FISU. O ważnej roli EUSA w popularyzacji sportu i wolontariatu na Starym Kontynencie mówił szef Komisji Sportu, Edukacji i Kultury działającej w Komisji Europejskiej - Yves Le Lostecque.

Podczas tegorocznego Zgromadzenia Generalnego do Wrocławia zjechało ponad 200 gości z całej Europy - w tym przede wszystkim delegaci 38 krajowych federacji sportu studenckiego zrzeszonych w EUSA. Nie zabrakło również gości spoza Europy. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele Azjatyckiej i Afrykańskiej Federacji Sportu Akademickiego. Adam Roczek przeczytał ponadto listy od Chińskiej Federacji Sportu Akademickiego (FUSC) oraz Francuskiej Federacji Sportu Akademickiego (FNSU) jako przykład znakomitej współpracy pomiędzy organizacjami.
Jedną z ważniejszych decyzji było przyjęcie zaproponowanej przez zmiany w Statucie EUSA, polegającej na zwiększeniu liczby członków zarządu z 13 do 15. Ustępujące władze złożyły swoje sprawozdania, zatwierdzony został budżet i plan na kolejny rok oraz udzielone zostało absolutorium dla ustępującego zarządu.

Następnego dnia odbyły się wybory do zarządu. Nie było specjalnych niespodzianek, choć nie każdy mógł cieszyć się z sukcesu, od którego dzielił go jeden głos. W najistotniejszym dla nas głosowaniu - na Prezydenta EUSA - Adam Roczek wybrany został jednogłośnie. Oznacza to, że będzie szefował Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego przez drugą kadencję. Skład Zarządu na lata 2016-2020 uzupełnili wiceprezydenci Haris Pavletic (Chorwacja) i Kemal Tamer (Turcja), skarbnik Lorenz Ursprung (Szwjacaria) oraz członkowie Bruno Barracosa (Portugalia), Francis M.M. Cirianni (Wochy),  Ivana Ertlova (Czechy), Ceslovas Garbaliauskas (Litwa), Tarmo Jaakson (Estonia), Dmitry Kiselev (Rosja), Panos Razis (Cypr), Aitor Canibe Sanchez (Hiszpania), Jean-Francois Sautereau (Francja), Bill Thompson (Wielka Brytania) i Milan Zvan (Słowenia).

Ostatnią ważną decyzją Zgromadzenia Generalnego było powierzenie Serbii praw do organizacji Europejskich Igrzysk Studenckich w 2020 roku.

Wydarzenie zakończyła uroczysta gala, na którą organizatorzy przygotowali specjalne niebieskie muszki w białe grochy. Podczas gali wręczono nagrody za osiągnięcia w 2015 roku i sporo wyróżnień trafiło w polskie ręce. Uniwersytet Warszawski został najlepszą spośród 353 uczelni startujących w Akademickich Mistrzostwach Europy 2015. Nagrodę z rąk Olega Matytsina odebrał prorektor UW - Alojzy Nowak.
Akademicki Związek Sportowy został zaś wybrany najlepszą (pod względem wyników sportowych) federacją całego cyklu AME 2015. Przypomnijmy, że polscy studenci wywalczyli w tej edycji Akademickich Mistrzostw Europy 34 medale - w tym osiem złotych. Specjalną nagrodę odebrali Prezes AZS, Marek Rocki i członek ZG AZS, Marian Dymalski.

Najbardziej aktywną federacją (ranking uwzględniający liczbę uczelni i studentów startujących w AME) została po raz trzeci z rzędu federacja z Portugalii. Nagrodę Fair Play EUSA otrzymali wiceprezydent Europejskiego Ruchu Fair Play i członek Międzynarodowego Komitetu Fair Play - Słoweniec Miroslav Cerar oraz Gruziński Uniwersytet Narodowy, którego rugbiści w finale AME zdjęli z boiska swojego zawodnika dla wyrównania sił po osłabieniu przeciwnika. Doceniono także Valentyna Gavrilkę - Sekretarza Generalnego Ukraińskiej Federacji Sportu Studenckiego i Prezydenta Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej - Jean’a Brihaulta.

Konkurs na najlepszą fotografię wygrała Angela Gameiro z Portugalii, a na najlepsze logo AME 2015 - znak I Akademickich Mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej, które w ubiegłym roku odbyły się w Katowicach. Wyróżnienie odebrał szef komitetu organizacyjnego - Bogusław Oleksy.

Zobacz relację video przygotowaną przez www.sportgame.com.pl.

Źródło: własne (DS, MS), foto: EUSA, Krystian Tambur