wioślarstwo

Gospodarze nie dzielą się wygraną

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy drugi raz z rzędu zwyciężył w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie w Bydgoszczy. To właśnie studenci tej uczelni, jak również studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zwyciężyli w najbardziej prestiżowej konkurencji, czyli w ósemkach.

Nie ulega dyskusji, że Bydgoszcz uchodzi za miasto sportów wodnych. Nad Brdą co roku goszczą najlepsi kajakarze i wioślarze, także ci akademiccy. I właśnie wioślarstwo w studenckim wydaniu znów zawitało do Bydgoszczy, która od lat organizuje AMP-y w tej dyscyplinie. Tegoroczna edycja ponownie zgromadziła liczne grono amatorów wiosłowania. Swój udział w AMP zgłosiło blisko 270 wioślarzy i wioślarek reprezentujących 24 szkoły wyższe. Wśród startujących pojawili się też wyczynowcy czy nawet reprezentacji kraju.

– Bydgoszcz jest miastem sportów wodnych, od zawsze są tu obecne wiosła i kajaki. Promujemy miasto na światowych imprezach, jak również w kraju. AMP-y są potrzebne studentom-wioślarzy czy samej dyscyplinie, bo nie mamy zbyt dużo regat w Polsce – podkreślał znaczenie imprezy Michał Kozłowski, trener Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.
Co warte podkreślenia, akademickie regaty wioślarzy były wyjątkowe pod względem liczby startujących ósemek. Swoich sił w najbardziej popularnej, wioślarskiej konkurencji sprawdziło aż 16 męskich i 8 żeńskich osad. Wśród mężczyzn triumfowali w niej studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, a u kobiet najlepsza była ósemka sąsiadów zza miedzy, czyli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Trenuję czynnie wioślarstwo od sześciu lat i na co dzień startuję w innych regatach. Do AMP-ów podchodziłem z zaciekawieniem, to był mój pierwszy start na 1000 metrów. Może to nietypowy dystans, ale nam z kolegami z ósemki udało się złapać odpowiedni rytm i zebraliśmy się na tyle, by wyjść reszcie stawki – mówił Kacper Mickiewicz, członek złotej ósemki UKW Bydgoszcz, a także czwarty jedynkarz AMP 2024 w Bydgoszczy. Rywalizację skiffistów oraz dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn zdominowała Politechnika Poznańska. Najszybszym jedynkarzem w finale był Patryk Wojtalak, zaś w dwójce wygrali Radosław Kmiecik i Michał Radoliński.W zmaganiach jedynkarek błyszczała Izabela Gałek (UKW Bydgoszcz). Reprezentantka kraju nie miała sobie równych, a na mecie była szybsza od Katarzyny Dudy (Politechnika Gdańska) i Kingi Kusowskiej (Uniwersytet Szczeciński). Ta ostatnia wraz z uczelnianą koleżanką Marią Taczek zwyciężyły natomiast w konkurencji dwójek podwójnych.

– To był mój pierwszy start na AMP-ach. Podobał mi się tu klimat, otwartość ludzi, z każdym można pogadać. I nie czuję takiej presji, jak na klasycznych mistrzostwach Polski. Z uśmiechem na twarzy podchodziłyśmy do startów – opowiadała Taczek, kolejna z reprezentantek kraju. – W finale dwójek, po wygraniu wyścigu, mówiłyśmy sobie, że co by się nie działo, to musimy wygrać. Troszkę mnie smuci jedynie finał B w jedynce, ale drugi start poszedł świetnie, więc jest fajnie – dodała studentka USz Szczecin.

Pamiętając o gwiazdach sportu akademickiego, wręczono również memoriałowe wyróżnienia. Dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika AMP 2024 w wioślarstwie w Bydgoszczy trafiła nagroda Rogera Vereya, czołowego polskiego sportowca okresu międzywojennego, multimedalisty mistrzostw Europy, a także wielokrotnego mistrza Polski w barwach AZS-u Kraków w latach 1931-1939 i 1945-1949. Najlepszą zawodniczką uznano Izabelę Gałek (UKW Bydgoszcz), a zawodnikiem Patryka Wojtalaka (Politechnika Poznańska).

W klasyfikacji generalnej AMP w wioślarstwie ponownie wygrał Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Druga była Politechnika Gdańska, a trzeci Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Jako organizatorzy zawsze robimy wszystko, żeby zawodnicy czuli na torze na Brdyujściu jak w domu. Otrzymujemy informację zwrotną, że panuje u nas przyjazna, rodzinna atmosfera. Bardzo chcielibyśmy być organizatorami kolejnych AMP w wioślarstwie – nie ukrywała Katarzyna Domańska, prezes KU AZS UKW Bydgoszcz, organizatora AMP 2024 w wioślarstwie. – Zawsze w tej dyscyplinie mieliśmy największe sukcesy, a przy tym szczęście do dobrych studentów-wioślarzy i kadry trenerskiej. To właśnie wioślarstwo jest też sportem, które chyba najbardziej kojarzy się ze sportem akademickim. Mam nadzieję, że dalej będziemy odnosić sukcesy w tej dyscyplinie.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie w Bydgoszczy
Klasyfikacja drużynowa
1. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
2. Politechnika Gdańska
3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Kobiety
Jedynka
1. Izabela Gałek (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
2. Katarzyna Duda (Politechnika Gdańska)
3. Kinga Kusiowska (Uniwersytet Szczeciński)
Dwójka podwójna
1. Kinga Kusiowska, Maria Taczek (Uniwersytet Szczeciński)
2. Barbara Stępień, Wiktoria Kowalska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
3. Wiktoria Ścibor, Zofia Śmigielska (AWF Poznań)
Ósemka
1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Julia Hakobyan, Weronika Lipertowicz, Adrianna Paszkowska, Barbara Streng, Julia Weiwer, Agata Zielepuha, Martyna Wiśniewska, Dominika Gałka, Martyna Wojciechowska)
2. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (Maria Sachaj-Żamojcin, Weronika Zielińska, Liwia Miszczyszyn, Anna Kasprzyk, Alicja Kwiatkowska, Zuzanna Kudlińska, Julia Stachów, Gabriela Stępień, Kawtar Boujmai)
3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (Maja Wiśniewska, Wiktoria Kowalska, Kamila Jasińska, Magdalena Latała, Klaudia Sachmerda, Martyna Wawrzusiszyn, Zofia Decker, Małgorzata Trojanowska, Julia Kwiatkowska)

Mężczyźni
Jedynka
1. Patryk Wojtalak (Politechnika Poznańska)
2. Filip Jędrzejczak (AWF Poznań)
3. Maksymilian Skica (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
Dwójka podwójna wagi lekkiej
1. Radosław Kmiecik, Michał Radoliński (Politechnika Poznańska)
2. Aleksander Chajda, Stanisław Sieniawski (Uniwersytet Warszawski)
3. Krzysztof Balcerzak, Stanisław Dawidziuk (Politechnika Warszawska)
Ósemka
1. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Olga Wnuk, Nikodem Marysiak, Piotr Dziewieczyński, Kacper Mickiewicz, Bartłomiej Sopoński, Tomas Zobal, Artur Zalewski, Miłosz Jasiulewicz, Dominik Marciniak)
2. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (Jenny Ho, Oliwer Huzarski, Piotr Lisowski, Filip Bałazy, Maciej Maruszczak, Michał Gut, Patryk Skotnicki, Jeremi Żamojcin, Krzysztof Mikulski)
3. Wyższa Szkoła Gospodarki W Bydgoszczy (Nicole Gapska, Jakub Karwecki, Dawid Wachowicz, Dawid Frącz-Zakrzewski, Dariusz Paczkowski, Kajetan Szewczyk, Michał Witkowski, Paweł Paduch, Mikołaj Kulka)